Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deride ihracat hedefi 5.2 milyar dolar

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, deri sektörünün ihracatını her yıl artırdığına dikkat çekti. Şenocak, " 2023 hedefimiz 5.2 milyar dolar ihracat. Bunu başaracağımıza eminim" dedi.

Giriş Tarihi: 28.5.2014 17:44
Türk deri sektörü bir yandan ihracat yapıyor, diğer yandan markalaşma ve tasarım konularında gençlere imkanlar sağlıyor. İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) bünyesindeki Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 'Çağların Vazgeçilmezi Deri' temalı bir defile düzenledi.

2023 HEDEFİ İÇİN ÖZGÜN TASARIM VE MARKALAŞMA ŞART

Defile öncesinde konuşan İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, sektörün hedefleriyle ilgili önemli bilgiler verdi. Deri sektörünün 2023 hedeflerine adım adım yürüdüğünü söyleyen Şenocak konuyla ilgili şunları söyledi: " Deri sektörümüz bugün 2 milyar dolar ihracatıyla Türkiye'nin toplam ihracatına en fazla katkı yapan sektörlerden biri konumunda. Özel faturaları bu rakama dahil ettiğimizde ihracatımızın bugün 4 milyar dolar seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz. Deri ürünleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Deri zahmetli ve aynı zamanda rahmetli bir iş. Sektörümüzün eğitimli gençlere ihtiyacı var. 2023 hedefi için özel faturalarla ve yolcu beraberindeki satışlarla 10 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Bu hedefi yakalamak için özgün tasarım ve markalaşma kritik önem taşıyor. Eğitim ve eğitimli insan gücü deri sektörünü ileride çok daha iyi noktalara taşıyacak. Okulumuz bu kapsamda bizim için çok büyük önem taşıyor. İDMİB olarak bu liseye destek vermekten gurur duyuyoruz."


GENÇ TASARIMCILARIN ESERLERİ SAHNE ALDI

İDMİB bünyesindeki Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı kreasyonlardan oluşan 'Çağların Vazgeçilmezi Deri' temalı defile izleyenleri büyüledi. 'Taş Devri' ve 'Hippi' temalı onlarca özgün tasarım sahnede izleyenlerin beğenisine sunuldu. Öğrenciler, bitirme projeleri olan özgün tasarımlarının aylarca süren çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını söylediler. Bu defilenin kendileri için bir başlangıç olduğunu ifade eden öğrenciler ileride Türk deri sektörünün tasarım ve markalaşma konularında İtalya ve Fransa seviyelerine gelmesi için ter dökeceklerini ifade ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deride ihracat hedefi 5.2 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN