Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşeronun kod adı: Şengül

Giriş Tarihi: 28.5.2014

301 işçinin hayatını kaybettiği ölüm madeninde 4 taşeron firma olduğu ortaya çıktı. Soma Holding'in 'taşeron yok' açıklamalarına karşın 'Şengül ve Gema' kod adlı şirketlerin çalıştırıldığı tespit edildi. İş Teftiş Kurulu, firmalarla ilgili yasal işlem başlattı

Soma'daki maden kazasının yaralarını sarmak için kolları sıvayan hükümet, ihmallerle ilgili incelemelerde çarpıcı sonuçlara ulaştı. Bölgede geniş kapsamlı araştırma yapan İş Teftiş Kurulu müfettişleri Soma'daki madende "Şengül, Gema" gibi kod isimler verilen 4 taşeron firmayla çalışıldığını saptadı. Müfettişler, madendeki taşeron taktiğine karşı yasal işlem başlatıldığını belirterek, "Kayıtlarda ana işverene bağlı göründüğü halde hiçbir eğitim verilmeden madene indirilen işçiler var. Toplama usulü asgari ücretle çalıştırılıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETİME GÖRE PRİM
Hükümet, madencilik sektörü başta olmak üzere riskli iş kollarında taşeron yasağı için de ilk adımı attı. Düzenlemeyle kayıtlarda ana işverene bağlı göründüğü halde, hiçbir eğitim verilmeden, toplama usulü asgari ücretle işçi çalıştırılmasına son verilecek. Soma faciasının ardından maden sahipleri taşeron sisteminin söz konusu olmadığını öne sürmüştü. İş Teftiş Kurulu'nun yaptığı incelemeler bunun doğruyu yansıtmadığını ortaya koydu. İşçiler holding kadrosunda görünse de mesainin alt yüklenici firmalara yaptırıldığı belirlendi.

TALİMAT VERİLDİ

Gayri resmi taşeronluk sisteminde alt firmalara çıkardıkları kömür üzerinden prim veriliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin Meclis'e gönderilerek yasalaşması için talimat verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, düzenlemeyle nelerin asıl iş olacağının tasnifini yaptıklarını ifade ederek, riskli alanlarda taşeron çalıştırılamayacağını söyledi.

Ölüm oranı artıyor
Zonguldak Karadon maden ocağında yaşanan faciada 30 işçinin ölümünün ardından Genel Maden İşçileri Sendikası'nca hazırlanan raporda, taşeron işletmelerde kaza oranının daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Şirketlerin iyi eğitim almış, kalifiye eleman çalıştırmadığı tespit edildi. Öte yandan hükümet Somalı esnafın borçlarının da ertelenmesi için düğmeye bastı.

Soma Holding plazadan kovuldu

Soma Holding, İstanbul'daki ortaklarından da veto yedi. Halen yapımı süren Spine Tower'ın yatırımcıları olan Ortaş, Uzal ve Eyigüngör ailelerini br açıklama yayımlayarak Soma Holding'in iştiraki Tilaga İnşaat ile müteahhitlik anlaşmasını fesh ettiklerini açıkladı. Öte yandan Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan ve iki yöneticinin mal varlıklarına tedbir koyma talebi de savcılık tarafından reddedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşeronun kod adı: Şengül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN