Faize piyasadan bakanlar

Giriş Tarihi: 29.5.2014

Yüksek faiz tartışmasında bakanlar saf tuttu. Başbakan Yardımcısı Babacan'ın ardından Maliye Bakanı Şimşek de 'piyasa' ağzıyla konuşup faiz indiriminde ayak direyen Merkez'e destek verdi. Ekonomi Bakanı Zeybekci ise "Büyüme ve istihdam artışını isteyen hiçbir bakan faizin yukarıda olmasını istemez" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yönelik sert faiz eleştirisi üzerine bakanlar saflarını belli etti. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de piyasa ağzıyla konuştu. Ekonominin başındaki iki ismin üretim ve reel sektör yerine piyasanın bakış açısıyla değerlendirme yapması dikkati çekti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Türkiye'de faizlerin olması gereken seviyenin yukarısında bulunduğunu belirtti.

'EN İYİSİNİ YAPAR!'
Türk-Arap Ekonomi Forumu'na katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Merkez Bankası'nın kredibilitesi Türkiye açısından çok önemli. Bankanın en iyisini yapacağına inanıyorum" dedi. Bankanın bağımsızlığının son yılların en büyük kazanımlarından olduğunu söyleyen Şimşek, "Enflasyon muhtemelen mayısta zirveyi bulmuş olacak. Sonra tekrar Merkez Bankası'nın hedeflerine doğru inişe geçecektir. Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası'nın elinin güçlü olması gerektiğine inanıyorum. Bu açıdan elini daha da güçlendirmemiz lazım" dedi. Önceki gün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da "Kurumlarımızın kendi görev alanlarında tanımlanan şekilde asla taviz vermeden, ana ilkelerden vazgeçmeden uygulamalarına devam etmeleri gerekiyor. Bunlar yapıldığı sürece önümüz açık" diyerek üstü kapalı mesaj vermişti.

BU DA ÜRETİMDEN BAKAN
Design Turkey toplantısında katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Türkiye'de faizlerin olması gereken seviyenin yukarısında olduğunu belirtti. Şu anda piyasaların faizle ilgili eğiliminin aşağı yönlü olduğunu vurgulayan Zeybekci, "Merkez Bankası'nın bu eğilimin önünde hareket ederek, piyasaları yüksek faiz endişesinden kurtarması gerekir" dedi. Faizle ilgili endişelerini dile getirmenin Merkez Bankası'na baskı anlamını taşımadığını söyleyen Zeybekci, "Merkez Bankası kanunen özerk bir yapıya sahiptir, bağımsızdır. Biz doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz" diye konuştu. Bakan Zeybekci, Türkiye'nin büyümesini, istihdam sağlamasını, daha çok ihracat yapmasını isteyen hiçbir kuruluş, ekonomi aktörü, bakan veya başbakanın faizlerin yukarıda olmasını desteklemeyeceğini söyledi. Şu anda piyasaların faizi aşağı doğru çektiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, şöyle konuştu: "Merkez Bankası'nın piyasaları arkadan takip etmek yerine, yönlendirmesi gerektiğine inanıyoruz. Onun için burada Merkez'i eleştirmeyeceğim. Ancak başbakanımızın bu konudaki yaklaşımını, feveranını, şikâyetini haklı buluyorum. Burada asıl tartışılması gereken, Türkiye'de yatırımın teşvik edilmesi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faize piyasadan bakanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN