Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faizde paralel oyun!

Rekor düzeyde faiz artıran Merkez'in kararında mutlak uyum bulunmadığı iddia edildi. PPK'da paralel yapıya yakın iki üye olduğu belirtiliyor. Kulislerde kurulun yapısının değiştirilebileceği konuşuluyor

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Ocak ayında faizi 5.5 puan yükselten, seçimlerden sonra oluşan iyimser hava ve iş dünyasıyla hükümetin tepkisine rağmen sadece yarım puanlık indirime giden Merkez Bankası'nın kararlarında 'paralel' etkisi olduğu ortaya çıktı. İddialara göre, faizleri belirleyen Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri arasındaki iki kişi paralel devlet yapılanmasına yakın üyelerden oluşuyor. Kurulun faiz artış kararlarında mutlak uyum bulunmuyor.

PPK'YA YENİ MODEL GELEBİLİR
Kuruldaki bazı isimlerin istifa edebileceği belirtiliyor. PPK'da başkan Erdem Başçı dışında Murat Çetinkaya, Turalay Kenç, Necati Şahin, Mehmet Yörükoğlu, Ahmet Faruk Aysan ve Abdullah Yavaş bulunuyor. Rekor düzeyde artırdığı faizleri yüksek tutmaya devam eden ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yetti artık" sözleriyle eleştirdiği Merkez Bankası'nın yasasının değiştirilip değiştirilmeyeceği de merak konusu. Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı kadar Amerika'da olduğu gibi istihdam hedefini de dikkate almasını isteyen ekonomi yönetimi, şimdilik yasal bir değişiklik olmadığını ifade ediyor. Ancak, bankanın kendi içinde ayıklama yapmaması durumunda Amerika'da olduğu gibi Maliye, Kalkınma ve Ekonomi Bakanlıkları ile Hazine uzmanlarının da içinde yer aldığı bir PPK modelinin gündeme gelebileceği belirtiliyor. Başbakan Erdoğan da, ocak ayında B ve C planları olduğunu belirtmişti.

BAŞÇI: DEDİKODULARA İNANMAYIN
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, hükümetten gelen sert eleştiriler karşısında istifanın eşiğine geldiğine yönelik haberleri de dün Türkiye Bankalar Birliği'nin Genel Kurulu'nda yalanladı. Başçı, istifa söylentilerine ilişkin olarak "Dedikodulara itibar etmeyin. 2 Haziran'da Bakanlar Kurulu'nda sunum yapacağız" dedi.


'ZORUNLU' ADIMI GELEBİLİR'

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'nu dün yayımladı. Raporda, piyasalardaki harekete Fed ve Avrupa Merkez Bankası varlık alımlarının etkisi olacağı ifade edildi. Banka, TL zorunlu karşılıklara faizin özendirici araç olarak ele alınabileceğini belirtti. Son dönemdeki faiz oranları, döviz kurundaki dalgalanmaların bankaların kârlılığını olumsuz etkilediği kaydedilen raporda, "Reel sektörün finansal yükümlülüklerinde Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybına bağlı olarak artış yaşanmıştır. Ancak, yabancı para firma kredi kullanımında görülen azalma eğilimi ve görece sınırlı yurt dışı yükümlülüklerin uzun vadeli yapısı finansal istikrar açısından olumlu olarak değerlendirilmektedir" denildi.

PPK 'SIKI DURUŞTAN VAZGEÇMEM' DİYOR
Yarım puanlık indirim yapılan PPK Toplantısı'nın tutanakları da yayınlandı. Enflasyondaki artışın gıda fiyatlarından kaynaklandığı belirtilen açıklamada "Veriler ılımlı büyümeye işaret ediyor" denildi. Kurulun enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ettiği belirtilen açıklamada "Enflasyonda belirgin iyileşme olana kadar para politikasında sıkı duruş sürecek" ifadesi dikkat çekti.

BAŞBAKAN'A ÖZEL RAPOR
Ekonomi bürokrasisinde vesayet kuran paralel yapıya ilişkin kapsamlı dosyanın Başbakan Erdoğan'a sunulduğu öğrenildi. Raporda, ekonomik istikrar için devletin belkemiği olan kurumlarda "acil temizlik" tespiti yapıldı. Maliye, BDDK, SPK, Borsa İstanbul'un ardından Merkez Bankası'nda da değişim bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faizde paralel oyun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN