Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Putin kendi AB'sini kurdu

Ukrayna krizi nedeniyle Batı'yla iplerini koparan Putin, Kazakistan ve Belarus'la kendi ekonomik birliğini kurdu

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Asya'nın dev ekonomileri, 1992'de kurulan Avrupa Birliği (AB) karşısında önemli bir güç olacak Avrasya Ekonomik Birliği'ni resmen hayata geçirdi. Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında birliği kuran tarihi anlaşma Kazakistan'ın başkentindeki Bağımsızlık Sarayı'nda Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko tarafından imzalandı. 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girecek anlaşmayla söz konusu ülkeler arasında tedricen mal, hizmet ve işgücünde serbest dolaşıma geçilecek. Üçlü imzayla bir anlamda kendi AB'sini kuran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de atılan imzanın bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Putin, belgenin üye ülkelerin aynı zamanda ulusal egemenliklerini de koruyarak yepyeni bir entegrasyon aşaması sağladığını belirterek, "Birlik ülkeleri 170 milyonluk nüfusa sahip. Devasa üretimi, bilimsel ve teknolojik potansiyeli, muazzam doğal kaynaklarıyla dünya ekonomisinin doğrudan ilgisini çekecek" dedi.

TARİHİ ÖNEMİ VAR

Anlaşmanın Kazakistan'ın geleceği açısından tarihi önem taşıdığını söyleyen Nazarbayev, toprak bütünlüğü ve eşit egemenlik prensibiyle Avrasya Ekonomik Birliği'ne üye ülkelerin kendine has politik sistemlerine riayet edildiğini kaydetti. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko da Sovyetler Birliği zamanında var olan ekonomik bağların yeniden tesis edilmesine ihtiyaç olduğunu, anlaşmada üye her ülkenin çıkarının gözetildiğini belirtti.

BRÜKSEL'E KARŞI ASTANA
AB'nin başkenti Brüksel'in karşısında ise başkent olarak Astana olacak. Birliğin merkezinde Avrasya Ekonomik Komisyonu yer alacak, komisyon içindeyse konsey ve yönetim kurulu görev yapacak. Komisyonun Rusya'nın başkenti Moskova'da yer alması kararlaştırıldı. Kurulması durumunda Avrasya Ekonomik Birliği Mahkemesi'nin de Belarus'un başkenti Minsk'te olması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin kendi AB'sini kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN