Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucu ve fuhuş milli gelire dahil ediliyor

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), ülke ekonomisinin büyüklüğüne ilişkin veri ve hesaplamalarına, yıllık hacmi 10 milyar sterlini bulduğu tahmin edilen uyuşturucu ve seks piyasasının rakamlarını da ekleyeceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 30.5.2014 15:56
ONS'nin açıklamasında, İngiltere ekonomisinin toplam büyüklüğüne ilişkin verilerin hesaplanmasında önümüzdeki dönemde tahminler çerçevesinde yasa dışı uyuşturucu piyasası ve seks pazarının da dahil edileceğini bildirdi.

İngiliz basınında da geniş şekilde yer alan ONS'nin hesaplamalarına göre, seks turizmi ve yasa dışı uyuşturucu piyasasının yaklaşık 10 milyar sterlin değerinde hacim oluşturduğu tahmin ediliyor. Tahmini verinin ülkenin ekonomik hesaplamalarına yansıtılması halinde, örneğin 2009 yılı için ülke GSYH'sini yüzde 0,7 oranında artırması bekleniyor.

Bahsedilen kalemlerin "gölge ekonomiler" olduğunu belirten ONS, hesaplamaların daha çok farklı kaynaklardan edinilen bilgiler ve tahminler üzerine yapılacağını bildirdi.

İngiltere'de bu piyasaların tahmini hacminin 5,3 milyar sterlinlik kısmı seks piyasasından, 4,4 milyar sterlinlik kısmı ise yasa dışı uyuşturucu satışından geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucu ve fuhuş milli gelire dahil ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN