Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı şirket sayısı artıyor

Giriş Tarihi: 30.5.2014 11:55

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ocak-mart döneminde 199 anonim şirket ve 942 limited şirket olmak üzere toplam bin 141 yabancı sermayeli şirket kurulduğunu belirterek, bu şirketlerin toplam yabancı sermaye miktarının 213 milyon liranın üzerinde olduğunu bildirdi.

Bakan Yazıcı, yazılı açıklamasında, yılın ilk çeyreğinde kurulan yabancı sermayeli şirketlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son 12 yılda gerek hukuki gerekse de mali alanda büyük bir dönüşüm yaşandığını belirten Yazıcı, bunun sonucu olarak da güçlü ve istikrarlı ekonomik yapısıyla Türkiye'de önemli dönüşümler olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin, yabancı yatırımcılar için "güvenli bir liman" olduğunu vurgulayan Yazıcı, ocak-mart döneminde 199 anonim şirket ve 942 limited şirket olmak üzere toplam bin 141 yabancı sermayeli şirket kurulduğunu, bu şirketlerin toplam yabancı sermaye miktarının ise 213 milyon liranın üzerinde olduğunu bildirdi.


"EN FAZLA YABANCI SERMAYE RUSYA'DAN"

Kurulan yabancı sermayeli şirketlere ilişkin rakamlara da değinen Yazıcı, şunları kaydetti:

"2014 yılının ilk üç ayında 199 yabancı sermayeli anonim şirket 56 farklı ülkeden girişimcilerce kuruldu. Burada Alman vatandaşları en başta geliyor. Onları sırasıyla, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile Lüksemburg vatandaşları izliyor. Bu şirketlere konulan sermayenin yapısına baktığımızda ise yabancı sermaye miktarının yaklaşık 70 milyon lira olduğunu görüyoruz. En fazla yabancı sermaye ise Rusya Federasyonu vatandaşları tarafından getirilmiş.

İlk üç aylık dönemde kurulan yabancı sermayeli şirketlerin büyük çoğunluğu limited şirketlerden oluşuyor. Yılın ilk çeyreğinde 78 farklı ülkeden girişimcilerce 942 yabancı sermayeli limited şirket kurulduğunu görüyoruz. Bu da yabancı yatırımcıların çoğunlukla bu şirket türünü tercih ettiğini ortaya koyuyor. Hemen hemen her 4 limited şirketten biri Suriye vatandaşlarının ortaklığında kurulmuş. 2. sırada yine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız var. Onları, Alman ve Irak vatandaşları izliyor. Bu limited şirketlerdeki yabancı sermaye 143 milyon liranın üzerinde. Söz konusu miktarın önemli bir bölümü Suriye vatandaşları tarafından getirilmiş. Güney Kore gibi yakın coğrafyamız dışında bulunan ülkelerden de ciddi oranda sermaye girişleri mevcut."


"TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELDİ"

Türkiye'nin yalnızca yakın coğrafyadaki değil, diğer ülkelerdeki yatırımcılar açısından da bir cazibe merkezi haline geldiğini belirten Yazıcı, bu yatırımların daha da artması için çalıştıklarını ifade etti.

Yazıcı, bu kapsamda özellikle şirket kuruluş işlemlerini elektronik ortama aktarmak suretiyle basitleştirdiklerini ve yatırımcılar için uygun bir ticari ortam tesis etmeye çalıştıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı şirket sayısı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN