Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma'da patron- sendika aşkı

Soma'da meydana gelen maden kazasında en önemli taraflardan biri olan sendikayla ilgili ortaya çıkan gerçekler tüyler ürpertiyor. Tanık ifadeleri işletme ile sendika arasındaki çarpık ilişkiyi ortaya serdi. İşçilerin, şirketin belirlediği sendika başkanları için oy kullandığı, sendikaya üye olanlara 3 ton bedava kömür dağıtıldığı öne sürüldü. Facianın ardından ifadesine başvurulacak 480 kişiden 400'ü dinlendi. Cumhuriyet Savcısı Yakup Taşkış'a ifade veren hava ustası İbrahim Dalaklı, madende 4 yıldır çalıştığını belirterek, "madende patlama olmadı" iddialarını çürüttü. Dalaklı, "Saat 15.00 sıralarında iki patlama sesi duydum. Bu patlamalar arasında 2-3 dakika vardı. 15 dakika sonra madeni boşaltmamız istendi" dedi.

MASKEDE KONTROL YOK

Ercan Güneş ise 5 yıldan beri çalıştığını ve bu süre içinde gaz maskesinin bir kez kontrol edildiğini öne sürdü. Sendika seçimlerinde de şaibe olduğunu söyleyen Güneş, "Seçilecek ismin bulunduğu kağıdı verdiler, ben de sandığa attım. İşyerini sendikaya şikâyet edemiyorduk. Etsek bile sonuç alamıyorduk" diye ifade verdi.

SOMA FACİASINDA BİR TUTUKLAMA KARARI DAHA
Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen ancak serbest bırakılan İsmail Adalı için Asliye Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Üst mahkemenin itirazı kabul etmesinin ardından İsmail Adalı, Soma Adliyesi'ne getirildi. Adalı, sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Adalı, maden kazasından sağ kurtulmasına rağmen ailesine haber vermemiş, arkadaşlarını çıkarmak için çalışmalara katılmıştı. Bu durumu öğrenen Enerji Bakanı Taner Yıldız duygulanmıştı. Soruşturma kapsamında tutuklanan 8 zanlıdan maden mühendisi Yalçın Erdoğan serbest kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma'da patron- sendika aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN