İtalyan Madoff'a Türk ortak

40 milyar dolarlık yolsuzluk yapan ABD'li yatırım danışmanı Madoff'un İtalyan versiyonu yakalandı. 600 milyon euroluk vurguna imza atan akademisyen Alberto Micalizzi'nin Türk ve Rus suç ortakları da var

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Ponzi oyunu ile dünyanın en büyük dolandırıcılıklarından birine imza atan eski borsacı ve yatırım danışmanı Bernard Madoff'un bir benzeri İtalya'da çıktı. Sade vatandaştan büyük şirketlere kadar 40 milyar dolarlık bir vurgun yapan Madoff'un İtalyan versiyonu ise 600 milyon euroluk bir dolandırıcılığa imza attı. Alberto Micalizzi isimli İtalyan Madoff'un bir diğer özelliği de Milan'daki Bocconi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olması. Micalizzi ağırlıklı olarak büyük şirketleri dolandırdı ve tutuklandı.

TÜRK VE RUS ORTAKLARI VAR

JP Morgan, Pirelli, doğalgaz firması SNAM ile UBS ve UBI Banca gibi firmalar Micalizzi'nin kurbanları arasında en dikkat çekici isimlerden. İtalyan polisi şüpheli olarak 50 kişiyi sorgularken sekiz kişi de tutuklandı. Micalizzi iki örgüt çetesi liderliğinden suçlanırken Rus ve Türk ortakları ile sahte banka garantisi verdiği de ortaya çıktı. Araştırma görevlisi olarak çalışan Micalizzi, 2011'de de Dynamic Decisions adlı kurduğu bir firma ile 500 milyon dolarlık bir yolsuzluk suçlamasının tam ortasında yer almıştı. Micalizzi geçtiğimiz yıl da yüzde 6 getiri sözü vererek dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle birkaç ayı ev hapsinde geçirmişti.

PONZİ OYUNU NEDİR?
Madoff, yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemi olan Ponzi oyunu ile piyasayı dolandırmıştı. Ponzi oyununda finansal kurumların vaad ettiğinden daha fazla faiz getirisi önererek yatırımcılar dolandırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan Madoff'a Türk ortak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN