Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TŞOF Genel Kurulu'nda neden para dağıtıldı?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, genel kurula katılan ve Ankara dışından gelen üyelere, harcırah ve konaklama ücretlerinin ödenmesinin yasal zorunluluk olduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 4.6.2014 16:22
Apaydın, yazılı açıklamasında, dün gerçekleştirilen TŞOF Genel Kurulu'nda, "oy atanlara 250 lira verildiği"ne ilişkin haberlere tepki gösterdi.

Bazı basın-yayın organlarında söz konusu haberlerin "gerçeklik, objektiflik ve tarafsızlık" ilkelerine aykırı olduğunu ifade eden Apaydın, şunları kaydetti:

"Genel kurul üyeleri, yasadaki düzenleme gereği, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin gözetiminde, hazirun listelerini imzalayarak, genel kurul üye kimlik belgelerini ibraz ederek salona alınmışlardır. Hazirun listesini imzalayarak genel kurula katılan ve Ankara dışından gelen üyelere, 5362 sayılı yasanın 56'ncı maddesi gereğince, bir önceki genel kurulda belirlenen ve yasal hadleri aşmayan yolluk (harcırah) ve konaklama ücretlerinin ödenmesi yasal zorunluluktur. Bu yasal zorunluluk nedeniyle, yasa ve genel kurulda belirlenen ve kabul edilen iki günlük harcırah bedeli olan 428 lira yerine, Yönetim Kurulu kararı ile iki günlük harcırah bedeli olarak 250 lira harcırah bordrosu ve imza karşılığı genel kurul üyelerine ödenmiştir."

İlgili yasa gereğince üyelerin konaklamalarının Federasyon tarafından sağlandığını belirten Apaydın, ayrıca 4 yılda bir yapılan genel kurulda, bir önceki genel kurulda kabul edilen harcama kalemlerinden karşılanmak üzere, anı olarak kemer, anahtarlık, kimlik cüzdanı ve kravattan oluşan hediye paketinin hazırlandığını ve dağıtıldığını bildirdi.

Genel Kurul tarihinden çok önce, mevcut yönetime karşı bir "muhalefet" olmadığının tüm üyelerce bilindiğine işaret eden Apaydın, üyelerin yol giderlerinin Federasyonca karşılanmadığını belirtti.

Gizli oy, açık tasnif yöntemiyle yapılan seçimlere gölge düşürecek hiç bir iş ve işlemin yapılmadığını kaydeden Apaydın, şu ifadeleri kullandı:

"Haberdeki gibi 'oy atana 250 lira' verilmemiştir. Genel Kurul kararlarına, Türk örf ve adetlerine, misafirperverliğe uygun olarak maddi değeri fahiş olmayan ancak genel kurul anısı olarak değerlendirilecek 'hediye paketi', 'Hediye yağmuruna tutuldular' şeklinde çarptırılarak habere konu yapılmıştır. Genel kurul üyelerinin konaklamaları Federasyonumuz tarafından karşılanmıştır. Yasal, genel kurul kararlarına uygun ve her şeyden önce insani ihtiyaçtan doğan bu işlemin '5 yıldızlı otellerde ağırlandılar' şeklinde haber yapılması tek kelime ile vicdanları yaralamıştır. Bu insani konunun, habere alet edilmesi dahi okuyucu bilgilendirmek değil, kurumu ve şahsımı yıpratmaya yöneliktir. Geriye dönük, her genel kurulda yapılan bu yasal işlemleri, sanki ilk defa yapılıyormuş gibi habere konu yapmak bu yolla rakibi olmayan ve tek liste ile seçime giden kurumumuzu ve şahsımı derinden rencide etmiştir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TŞOF Genel Kurulu'nda neden para dağıtıldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN