Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da negatif faiz

Ekonomiyi canlandırmak isteyen Avrupa Merkez Bankası tarihi kararlara imza attı. Mevduat faizi ilk defa eksiye indirilirken, 400 milyar euroluk varlık alımının kapısı açıldı.

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yüzde 10 ile dünyanın en yüksek ikinci faizini yarım puan düşermek için 'kılı kırk' yararken, Avrupa'da negatif faiz dönemi başladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi'nde, ekonomiyi canlandırıp deflasyonu önlemek için adeta teyakkuza geçti. ECB dünkü toplantısında, politika faizini 10 baz puan indirerek yüzde 0.25'ten 0.15'e çekerken, mevduat faizini sıfırdan yüzde eksi 0.10'a düşürdü. 400 milyar euroluk varlık alım programına da start verildi. Mevduat faizinin negatife inmesi, Avrupalı bankaların ECB'ye park ettiği paraya hiç faiz ödenmemesi, hatta neredeyse üstüne para vermeleri anlamına geliyor.

AMAÇ BÜYÜMEYİ HIZLANDIRMAK

ECB, Euro Bölgesi'ndeki yavaş ekonomik büyümeye ve tüketimdeki düşüşe çare bulmayı hedefliyor. Mevduat faizinin negatife çekilmesi ile bankaların, sahip olduğu fonları ECB'ye yatırmak yerine, kredi olarak kullandırması hedefleniyor. Ekonomik görünüm üzerindeki risklerin aşağı yönlü olmaya devam ettiğine işaret eden ECB Başkanı Mario Draghi, "Yapacaklarımız bitmedi" diyerek yeni önlemlerin sinyalini verdi.

BORSA 80 BİNİ GEÇTİ FAİZ 8 AYIN DİBİNDE
Avrupa Merkez Bankası'nın açıkladığı kararlar piyasalarda bayram havası estirdi. İki yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 8.43'ten, kasım başından bu yana en düşük seviye olan yüzde 8.20'ye geriledi. Türkiye'nin 10 yıllık tahvilinin faizi de yüzde 9.12'den 8.97'ye kadar düştü. ECB'nin kararları sonrasında euro, dolar karşısında 4 ayın en düşük seviyesine indi. Euro/dolar paritesi 1.3520'ye kadar düştü. Yabancı yatırımcı girişinin hızlanmasının etkisiyle dolar içeride 2.09 TL'ye indi. ECB'nin karaları borsalara ise doping oldu. Borsa İstanbul'da ikinci seansta 80 bin 308 puana kadar çıkan BIST-100 Endeksi, banka hisselerine gelen alımlarla, günü yüzde 1.81'lik yükselişle 79 bin 802 seviyesinden tamamladı. Endeks, 14 Haziran 2013'ten bu yanaki en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

MB'NİN FAİZ İNDİRİMİ ŞART OLDU
Avrupa Merkez Bankası'nın beklentileri aşan çok yüklü bir paket hazırladığına dikkat çeken analistler, gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerinin bir süre daha hızlanarak devam edeceği görüşünde. ECB'nin kararlarının ardından içeride bazı bankaların yıl sonu dolar tahminlerini aşağı doğru revize ettiği gözlendi. Garanti Bankası, 2.20 TL olan yıl sonu dolar beklentisini 2.10 TL olarak güncelledi. ECB'nin kararı sonrasında, küresel çapta faizlerin düşük kalacağı algısı güçlenirken, nominal faizi yüksek olan ülkelere para girişi hızlanacak. Bu da Türkiye'nin özellikle uzun vadeli tahvil faizlerinde inişe neden olacak. Böyle bir ortamda TCMB'nin de faiz indirimlerinde daha rahat hareket etmesi bekleniyor. Analistler, gösterge tahvilin faizinin yakın vadede yüzde 8'in altına ineceğini bildirdi. İhracatının yüzde 45'ini Avrupa'ya gerçekleştiren Türkiye, ECB'nin kararları sonrasında Euro Bölgesi'nde büyümenin hızlanması ile ihracatını dolayısıyla büyemesini de beklentilerin üzerine çıkaracak.

TÜM LİKİDİTE TALEPLERİNİ KARŞILARIZ
ECB Başkanı Mario Draghi, varlığa dayalı menkul kıymet alımlarına hazırlandıklarını belirterek, tüm likidite taleplerini karşılamaya devam edeceklerini söyledi. Faizlerin uzun bir süre düşük kalmasını beklediklerini ve gerekirse ek önlem için hızlı adım atacaklarının altını çizen Draghi, "Negatif faiz, asgari zorunlu karşılığın üzerinde kalan rezervler için de geçerli olacak. Bankalara yeni bir uzun vadeli yeniden finansman imkanı sunacağız. Başlangıç tutarı 400 milyar euro olacak. İhalelere gelen tekliflerin tamamı karşılanacak" dedi.

TARİHİ KARARLAR
Mevduat faizini 0'dan yüzde eksi 0.10'a çekildi
Politika faizi yüzde 0.25'ten 0.15'e indirildi.
Borç verme faizi yüzde 0.75'ten 0.40'a düşürüldü.
Tüm likidite talepleri karşılamaya devam edilecek.
400 milyar euroluk varlık alımına başlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da negatif faiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN