Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülker Eti Soda'yı alıyor

Giriş Tarihi: 7.6.2014

Gıda başta olmak üzere dünya çapında satın almalara imza atan Ülker Grubu'nun şimdi de Eti Soda için masaya oturduğu belirtildi. 1.1 milyon ton üretim kapasitesi ve 300 milyon $ cirosu olan şirket için görüşmeler sürüyor

Asırlık global markaları bünyesine katarak uluslararası piyasaların dikkatini çeken Ülker, şimdi de soda işine giriyor. Şirketin Ciner Grubu'yla Eti Soda Maden'deki hisselerini satın almak üzere görüşmeler yaptığı öğrenildi. Kaynaklara göre bir süredir madeni satmak için arayışta olan Ciner Grubu son noktaya Ülker'le ulaşmak üzere. Medya, madencilik ve enerji piyasasında faaliyet gösteren Ciner Grubu, Eti Soda'nın yüzde 74'ünü elinde bulunduruyor. Geri kalan yüzde 26'lık hisse ise kamunun kontrolünde. Edinilen bilgiye göre Ülker Grubu'na ait Gözde Girişim, Ciner'in elindeki hisselerle ilgileniyor.

35 YIL ÖNCE KEŞFEDİLDİ
The Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan Yıldız Holding'ten bir yetkili, "Görüşmeler oldu. Ancak olumlu ya da olumsuz bir sonuca ulaştığını söyleyemeyiz" diye konuştu. Ciner Grubu ise konuya ilişkin değerlendirme yapmadı. Soda Külü, cam, kağıt, deterjan ve diğer bazı endüstriyel ürünlerin üretiminde kullanılıyor. Maden ise 1979'da MTA tarafından keşfedildi. Bir yıl sonra da Eti Soda A.Ş. kuruldu. Tesisin yıllık üretim kapasitesi 1.1 milyon ton. Ciner Grubu, tesislerin kapasitesini yüzde 50 oranında artırma hedefi açıklamıştı. Yıllık cirosu 300 milyon doların üzerinde olduğu belirtilen Eti Soda A.Ş.'nin satışı için pazarlık sürecinin devam ettiği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülker Eti Soda'yı alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN