Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vodafone: 6 ülkede kanunen dinledik

Vodafone gündemi sarsan telekulak olaylarıyla ilgili açıklama yaptı. Şirket, 6 ülkede yasalar gereği dinleme hizmeti verdiğini belirtti

Giriş Tarihi: 7.6.2014
Dünyanın en büyük mobil iletişim şirketlerinden Vodafone, son dönemde dünya gündeminde olan 'dinleme' skandallarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şirketin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki devlet kurumlarına, tüm konuşmaları "gizlice dinleme ve kaydedebilme" olanağı sağladığı itiraf edildi. İngiliz mobil iletişim devi, bulunduğu 29 ülkede bazı istihbarat kurumlarının, şebeke üzerindeki tüm konuşmalara "gizli bir sistem" sayesinde kolaylıkla ulaşabildiğini belirtti. Açıklamada ayrıca ismi belirtilmeyen 6 ülkede bu tür gizli dinleme sistemi kurulmasının yasal bir zorunluluk olduğuna da dikkat çekildi. Yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle Mısır, Hindistan, Malta, Katar, Romanya ve Güney Afrika'da telefon dinlemelerine ilişkin bilgi verilmedi.

BAŞKA SEÇENEK YOK

Uluslararası hukukta yer aldığı üzere müşterilerinin "mahremiyet hakkına" sahip olduğunu belirten Vodafone, bununla birlikte faaliyet gösterdiği ülkelerin yasalarına uymakla yükümlü olduklarına vurgu yaptı. "Bir ülkenin yasalarına uymamak gibi bir seçeneğimiz yok" denilen açıklamada, yasal yardım taleplerini yerine getirmedikleri takdirde hükümetlerin faaliyet lisanslarını iptal edebileceklerine dikkat çekildi. Vodafone Özel Yaşam Haklarından Sorumlu Yönetici Stephen Deadman hükümetlere, "gizli ulaşım hattı" uygulamasına son vermeleri çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone: 6 ülkede kanunen dinledik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN