Festival esnafla buluştu

Giriş Tarihi: 10.6.2014

İstanbul Shopping Fest'in Mahmutpaşa'daki açılışı dün yapıldı. 7 bin mağazası bulunan tarihi semtte esnaf yüzde 60'a varan indirim yapacak

Perakende, turizm, gıda ve ulaşım gibi birçok sektörü harekete geçiren İstanbul Shopping Fest (İSF) esnafı da sardı. Kapalıçarşı, Mahmutpaşa, Mısır Çarşısı Esnaf Dernekleri ve İstanbul Kuyumcular Odası'nın Mahmutpaşa'da dün düzenlediği festival açılışı "Tarihi Alışveriş" konseptiyle gerçekleştirildi. Açılışa aralarında İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mahmutpaşa Esnaf Derneği Başkanı Yusuf Yetişgin, Sirkeci Esnaf Derneği Başkanı Avni Ongurlar'ın da yer aldığı pek çok davetli katıldı. Etkinlik kapsamında mehteran takımı, dönemin Osmanlı kıyafetlerini giyen sanatçı ve mankenler ile protokolden oluşan kortej, Sultanhamam'da yer alan tarihi kumaşçı heykeli önünden Yıldızhan'a kadar yürüyerek esnafla buluştu, çiçek dağıttı.

AVM'DEN SOKAĞA İNDİ
İstanbul Ticaret Odası ve İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, "1.1 milyon ziyaretçi hedefi ve 10 milyar TL ciro hedefindeki İstanbul Shopping Fest'in AVM algısından sıyrılarak sokağa ineceğinden bahsetmiştik. Bugün esnafın da bizlerle aynı heyecanını görmek büyük bir mutluluk kaynağı. Perakende ve AVM'lerin organizasyonu olan Shopping Fest artık İstanbul esnafının buluştuğu bir etkinlik oldu" dedi. Yıldızhan'da gerçekleşen kokteylde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, "Esnafın bir ay boyunca bu etkinliklere kendi ürünleri ve kendi emekleriyle katılması bizim de arzu ettiğimiz bir gelişmeydi" diye konuştu. 7 bin mağaza bulunan Mahmutpaşa'da bir ay boyunca yüzde 20 ila 60 arasında değişen oranlarda indirimler yapılacağını belirten Mahmutpaşa Esnaf Derneği Başkanı Yusuf Yetişgin, "Yüzyıllardır ticaretin merkez noktalarından biri olan Mahmutpaşa'da esnafın böyle bir festivale katılmasından dolayı oldukça mutluyuz" dedi.

ALIŞVERİŞ ARTMAYA BAŞLADI
Sanat çıların ve mankenlerin tarihi Osmanlı kıyafetlerini sunduğu etkinlikte sunucu Zahide Yetiş, Hürrem Sultan kıyafetini tanıttı. Yıldızhan'da gün boyunca esnafa şerbet ve lokum ikramı yapıldı. Esnaftan aldığımız görüşlere göre semtte festivalin yarattığı canlanmayla birlikte satışlar artmaya başladı. Özellikle Arap turistlerin sayısının yükseldiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival esnafla buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN