Ethem Sancak: Asya’ya ulaşacak medya ağına sahip olmalıyız

Giriş Tarihi: 12.6.2014 15:38 Güncelleme Tarihi: 12.6.2014 15:41

Türk Medya ve ES Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak; Girişimci İşadamları Vakfı’nın düzenlediği “Girişimci Buluşmaları” çerçevesinde konuştu.

Ethem Sancak, "Bütün Asya'ya ulaşabilecek bir medya ağına sahip olmamız gerekiyor ve bunların üzerinde çalışacağız. Asya'ya dair bir konuyu CNN ve BBC gibi kaynaklardan öğreneceğimize kendi kaynaklarımızdan öğreniriz" dedi.

"GİRİŞİMCİLİK GELECEĞE KALABİLME FAALİYETİDİR"

Ethem Sancak konuşmasında şunları söyledi: "Girişimcinin ilk şartı geleceği öngörme yeteneğini geliştirmektir. Girişimcilik geleceğe kalabilme faaliyetidir. İçinde bulunduğumuz süreçte bir girişimci öngörüsünü geliştirmeli, tarihini öğrenmeli ve tefekkür yapmalıdır. Tabii ki öngörü üretebilmek için de bilgi üretebilmek gerekiyor.

"57 MÜSLÜMAN ÜLKENİN ÜRETİMİ ALMANYA KADAR DEĞİL"

Maalesef son üç yüz yıldır medeniyetimizin bilgi üretme çarkları kırıldı ve tekrarcı, taklitçi bir hal aldık. 57 Müslüman ülkenin üretimi Almanya kadar değil. Bizim medeniyetimiz "oku" emriyle başlar. Fakat biz 30 yıldır okumuyoruz, 150 yıldır da kendimizi okumuyoruz. Bundan dolayı da halimiz pek de iyi değil. Fakat bu durum son on yıldır az da olsa düzelmeye başladı.

"KİMSENİN İNSANLIĞINI ALIP SATMAYACAĞIZ"

1699 yılından beri batı hem dünyayı hem bizi güdüyordu. Özellikle Frenkleşme çabası bizi fakr-u zaruret içine itti. son 10-15 yıldır ekonomimiz ve demokrasimiz 57 İslam ülkesine rol model olmaya başladı. Frenkleşme çabası Kürt'ü, Türk'ü, Arap'ı birbirine düşman etti. Ama biz bu coğrafyadaki 72 kavimle gönüllü birlikteliğe gideceğiz. Bunun için iyi tüccar olmak gerekir. Bunu yaparken Büyük Britanya yayılmacılığının bize yaptığını yapmayacağız, kimsenin insanlığını alıp satmayacağız. Biz onlara kaptırdığımız ilmi, feni, ticareti geri alıp Asya medeniyetini güçlendireceğiz. İnşallah bunu Medine vesikasıyla gerçekleştireceğiz.

"YETERİNCE GİRİŞİMCİ YOKSA, BÜYÜK DEVLET OLAMAZSANIZ"

Osmanlı bir girişim ve ticaret imparatorluğuydu. Eğer yeterince girişimciniz yoksa büyük devlet olamazsınız ve büyük bir geleceğe hazırlanamazsınız. Dünyanın medeniyet merkezi ve İslam'ın ikinci ayağa kalkış şehri İstanbul olacak. Bunun için okuyup yazmayı öğrenmek gerekir. Ortaklık kurmak gerekir, çünkü ortaklık yönetebilme yeteneğini güçlendirir, maliyeti düşürür ve büyümeyi hızlandırır.

"HER ŞEYİMİ SATIP SANAYİ VE MEDYAYA GİRDİM"

Asya'ya yönelmek için güçlü bir medya ve savunma sanayiye ihtiyacımız var. Ben bunun için her şeyimi satıp otomotiv ve savunma sanayiye ve medya sektörüne girdim. 21 Temmuz'dan sonra BMC bize geçiyor ve çalışmalara başlıyoruz. Öncelikle savunma sanayine odaklanmak için talip olduk ve inşallah bir Asya modeli çıkarmaya çalışacağız. Şirket kendi kodlarını aldı ve teknolojik olarak hiçbir yere bağlı değil.

"BÜTÜN ASYA'YA ULAŞACAK MEDYA AĞINA SAHİP OLMALIYIZ"

Bütün Asya'ya ulaşabilecek bir medya ağına sahip olmamız gerekiyor ve bunların üzerinde çalışacağız. Asya'ya dair bir konuyu CNN ve BBC gibi kaynaklardan öğreneceğimize kendi kaynaklarımızdan öğreniriz.

"ERDOĞAN NE KADAR RAHATSA BEN DE O KADAR RAHATIM"

Sancak, savunma sanayine girmesi halinde karşısına çıkacak engeller konusunda ise; NATO bize ayak bağı olamaz. Tayyip Erdoğan'ı ne kadar rahat bırakırlarsa beni de o kadar bırakırlar. Asya'daki bütün kavimler bizi bekliyor ve 10 Ağustos bunun miladı olacak."

Konuşmasının ardından Ethem Sancak'a Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç tarafından plaket verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ethem Sancak: Asya’ya ulaşacak medya ağına sahip olmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN