Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk iş dünyasının aklı Musul'da

İkinci büyük ihracat pazarımız Irak'ta yaşanan IŞİD gerginliği iş dünyasını tedirgin etti. Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Aksoy, "Olaylar uzun sürerse ihracatımız düşer" dedi

Giriş Tarihi: 13.6.2014
Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirmesinin ardından, Türk TIR şoförlerini ve Türkiye konsolosluk çalışanlarını rehin alması iş dünyasının büyük tepkisine neden oldu. 12 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Türkiye'nin ikinci büyük ihracat pazarı konumundaki Irak'ta oluşan jeopolitik riskler ekonomi gündemine damga vurdu. En fazla tartışılan konu ise binden fazla Türk firmanın i�� yaptığı ülkeyle ilgili belirsizlik oldu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, "IŞİD'in önce pazarlık yapmaya çalışacağını, kısa sürede Musul'u terk edeceğini düşünüyorum. Olaylar uzun sürerse, bundan çok ciddi etkileniriz. Bu durumda sadece Kürt Bölgesi'ne ihracat yapabiliriz. Ülkeye yaptığımız ihracat 9 milyar dolara düşer" dedi. Irak'taki bu karışıklığın hiç kimsenin işine gelmeyeceğini belirten Ercüment Aksoy, bu sorunun çözümü için herkesin katkı sunacağını düşündüğünü ifade etti.

AĞIRLIK BAĞDAT 'TA

Aksoy'un verdiği bilgiye göre Türkiye 12 milyar dolarlık ihracatının 3 milyar dolarını Kürt Bölgesi'ne, geri kalan 9 milyarı ise Bağdat'a yapıyor. Aksoy, "Karışıklığın uzun sürmesi halinde Irak'tan Türkiye'ye gerçekleşen petrol sevkıyatı da olumsuz etkilenir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk iş dünyasının aklı Musul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN