Havada bagaj kavgası

Giriş Tarihi: 14.6.2014

ABD'li havayolu şirketlerinin yüksek bagaj ücretleri yolcuları kabine yöneltince tartışma çıktı. Yanına büyük bagaj alan yolculara karşı sosyal medyada başlayan kampanya Avustralya'ya sıçradı

Dünyanın en büyük hava trafiğinin yaşandığı ABD'de şimdi de uçaklarda bagaj kavgası başladı. ABD'li havayolu şirketlerinin bagaj fiyatlarını artırmasıyla, yolcuların ağır ve büyük valizlerini kabin içine alması yolcular arasında tartışmaya neden oldu. Sosyal medyada düzenlenen yeni bir kampanya ile uçak kabinlerine büyük bagaj alan yolcular teşhir edilmeye başlandı.

TEŞHİR EDİLİYOR
Birçok havayolu şirketinin katı kurallar koyduğu bagaj fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle fazla para ödemek istemeyen yolcular, yanlarına daha büyük olan valizlerini almayı tercih ediyor. Aynı zamanda gazeteci olan ünlü blog yazarı Spud Hilton, tarafından başlatılan kampanyada yolcular fazla el bagajı taşıyanların fotoğraflarını çekiyor. Ardından #carryonshame (utancını çek) hashtagiyle twitter ve instagram gibi sosyal medya ağları üzerinden paylaşımda bulunuyorlar.

AVUSTRALYA'YA KADAR YAYILDI
Bazı yolcuların çok büyük el bagajları taşıdıkları için diğer yolcuların bagajlarına yer kalmadığını belirten Spud Hilton, "Yolcular havayolları kurallarını çiğniyor. Ancak firmalar bu konuyu görmezden geliyor" dedi. ABD'de başlayan kampanya Avustralya'ya kadar yayıldı. Türkiye'de ise kabin bagajları konusunda farklılıklar bulunuyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlasjet'te kabin bagajı en fazla 8 kilogram olabiliyor. Onurair'de ise iç hatlarda 15, dışta 20 kilogram sınırı bulunuyor. ABD'de bazı havayollarında hiçbir sınır yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada bagaj kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN