Irak dünyanın kabusu oldu

Giriş Tarihi: 14.6.2014 10:10 Güncelleme Tarihi: 14.6.2014 10:26

Irak'taki gelişmeler üzerine artışa geçen petrol fiyatları yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul'u ele geçirmesi ile birlikte Irak'ta artan tansiyon, benzin fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.


YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Petrolün varili 113-114 doları bularak yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Irak'ın dünyanın 5. ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri arasında ise 2. büyük petrol üreticisi olduğunu hatırlattı.

IEA, Irak'ın kuzeyinde yaşanan çatışmaların güneye doğru yayılmaması durumunda petrol üretimin hemen risk altına girmeyeceğine dikkat çekti. Buna gerekçe olarak da petrol üretiminin Şiilerin çoğunlukta olduğu güney bölgesinde de yapılıyor olması gösterildi.

IEA verilerine göre, Irak son yılların en fazla petrolünü üretirken Mart ayından sonra bu oran yüzde 10 düştü. Uzmanlar buna bölgede yaşanan kargaşanın neden olduğuna dikkat çekiyor. Yine IEA verilerine göre, 2014'ün ilk çeyreğinde günlük 91.4 milyon varil petrole ihtiyaç varken bu sayı son 3 ayda 94 milyona yükseldi. Uzmanlar, Irak petrolünde üretimin azalması durumunda açığın Suudi Arabistan tarafından kapatılabileceğini belirtiyor.


AKARYAKITA ZAM YOLDA!

Petrol fiyatlarındaki artış çok yakın zamanda pompalara da yansımaya başlayacak. Sektör temsilcilerine göre yakın zamanda 5 ile 10 kuruş arasında bir zammın akaryakıt fiyatlarına yansıyabileceğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak dünyanın kabusu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN