Yeni 'Gözde'si Turkcell

Giriş Tarihi: 14.6.2014

Ülker ailesinin şirketi Gözde Girişim, Turkcell'i kaybetmek istemeyen Çukurova Grubu'na finans desteği sağlayacak. Mehmet Emin Karamehmet, Gözde'nin sağlayacağı 1.6 milyar dolarlık kaynakla, Turkcell'de hakimiyeti ele geçirecek

Turkcell'deki yüzde 13.8'lik hissesini Rus Altimo'dan geri almak için 24 Haziran'a kadar 1.6 milyar dolar kaynak bulması gereken Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in imdadına Ülker ailesi yetişiyor. Ülker Grubu'na ait olan Gözde Girişim Sermayesi, son bir haftadır piyasada çok sık dillendirilmeye başlayan 'Turkcell'e ortak oluyor' iddialarına açıklık getirdi. Gözde Girişim tarafından yapılan açıklamada, şirketin telekomünikasyon sektörüne 'ortak' olmak suretiyle yatırım yapma planı bulunmadığı fakat, 'yapılandırılmış şartlı finansman sağlama' görüşmelerinin yapıldığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, şirketin yatırım politikası gereği, finansal veya operasyonel yapılandırma ihtiyacı olan fırsatları devamlı araştırdığı kaydedildi.

HİSSELER REHİN KONULACAK

Gözde Girişim'in açıklamasını değerlendiren analistler, bir finansman çalışması olduğuna dikkat çekti. Buna göre Gözde Girişim Çukurova Grubu'na 1.6 milyar dolar kaynak sağlayacak fakat Turkcell hisselerini devralmayacak. Bu finansmanın teminatı olarak, Çukurova'nın Rus Altimo'dan geri alacağı yüzde 13.8'lik Turkcell hissenin üzerine Gözde Girişim adına rehin konulacak. Çukurova Grubu, aldığı parayı ödemediği takdirde ise Gözde Girişim, Turkcell hisselerine el koyacak. Gözde'nin bu operasyondan sağladığı finansman karşılığında ilk etapta faiz geliri elde edeceği belirtiliyor. Gözde Girişim'in CEO'su Cem Karakaş da Reuters'e yaptığı açıklamada, telekom sektöründe yapılandırılmış şartlı finansman görüşmeleri yapmakta olduklarını ancak şu anda sektöre ortak olmak suretiyle yatırım planlarının bulunmadığını söyledi.

KARAMEHMET HAKİM OLACAK
Ülker Grubu'nun, Turkcell'de yıllardır süren hakimiyet denklemine bu şekilde dahil olması, Çukurova açısından kritik önem taşıyor. Mehmet Emin Karamehmet, Ülker Grubu'ndan sağlayacağı finansmanla Ruslar'dan geri alacağı yüzde 13.8'lik hisseyle, Turkcell'in kontrolünü eline geçirmiş olacak. Çünkü, bu hisselerin geri alınmasıyla birlikte, Turkcell İletişim'in yüzde 51'ine sahip olan Turkcell Holding'de çoğunluk Çukurova'ya geçecek. Turkcell'de ortaklığın netleşmesi, şirketin bir türlü gerçekleştiremediği genel kurulların yapılmasının ve 4 yıldır ödenmeyen temettünün ödenmesinin önünü açmış olacak. Çukurova'nın bu hisseyi alamaması halinde ise Turkcell İletişim'in kontrolü Altimo ve Teliasonera'ya geçecek.

GÖZDE HIZ KESMİYOR
Ülker ailesinin son yıllarda ön plana çıkardığı Gözde Girişim'in, perakende alanında Şok Marketler ve Ziylan Mağazacılık, madencilik alanında Kümaş, katılım bankacılığı alanında Türkiye Finans ve hızlı tüketim alanında Azmüsebat Çelik şirketlerinde hisseleri bulunuyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Murat Ülker'in yaptığı Gözde Girişim'in aktif büyüklüğü 1 milyar TL, sermayesi 385 milyon seviyesinde bulunuyor. Şirketin yüzde 29.73'ü Kökler Yatırım Holding'e, yüzde 21.53'ü ise Üs Holding'e ait bulunuyor.

ABD'Lİ ŞİRKETTEN VAZGEÇTİ
Turkcel 'de büyük bir finansal operasyona hazırlanan Ülker Grubu, satın alma görüşmelerini sürdürdüğü Russel Stover'dan vazgeçti. Yıldız Holding'in 1 milyar doları aşması beklenen satın alma görüşmelerinden son dakikada çekildiği belirtildi. Öte yandan üst segment çikolata pazarında satın alma yapmayı planlayan Nestle'nin Godiva'yı da alabileceği ileri sürülüyor. Gözde Girişim'in, Çukurova'ya finansman için opsiyon yapması bekleniyor.

TURKCELL VE GÖZDE BORSADA ZİRVEYİ  GÖRDÜ

Gözde Girişim'in yaptığı açıklamanın, Turkcell'de sorunun çözümünün yakın olduğu izlenimini doğurması, her iki grubun borsadaki hisselerini hareketlendirdi. Açılışta, Turkcell hisseleri 13.70, Gözde Girişim ise 3.42 TL ile bu yılın en yüksek seviyelerini gördü. Daha sonra gelen sert satışlarla, Gözde Girişim günü yüzde 4.59'luk kayıpla 3.12 liradan kapattı. Turkcell 21 Mart'tan bu yana yüzde 25, Gözde Girişim'in hisseleri ise 3 Mart'tan bu yana yüzde 67 değer kazandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni 'Gözde'si Turkcell
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN