ABD, kaya gazıyla bağımsızlaşacak

Giriş Tarihi: 17.6.2014 16:47

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) raporuna göre, kaya petrolünde öncü durumdaki ABD, yaptığı yatırımlar ve sağladığı üretim artışıyla 2019'a kadar enerjide tam bağımsız olacak.

IEA'nın yayınladığı orta vadeli petrol piyasası raporunda, bu yıl dünya petrol talebinin günlük ortalama 92.76 milyon varil olacağı, bunun her yıl yüzde 1,3 artarak 2019'da günlük 99,1 milyon varile ulaşacağı belirtildi.

Kaya petrolü arzında artışın beklentilerin üzerinde gerçekleştiğine işaret edilen raporda, henüz bu durumun küresel petrol fiyatlarında düşüşe neden olmadığının altı çizildi.

OPEC'e göre, dünya petrol arzındaki yükselişe en fazla katkının Irak bölgesinden öngörüldüğü anımsatılan raporda, bölgedeki politik risklerin bu üretimdeki artışı engelleyebileceği kaydedildi.

Raporda, Kuzey Amerika'da kaya petrolü üretiminde görülen artışın önümüzdeki 5 yıllık süreçte dünyanın birçok ülkesinde de yaşanacağı ifade ederek, ABD'nin bu alanda yakalamış olduğu başarıdan motive olan Rusya, Arjantin, Meksika ve Avustralya'nın da kaya petrolü üretimine öncelik vereceği belirtildi.

ABD'nin 10 yıl öncesine kadar dünyada en fazla rafine ürün ithal eden ülke olduğuna yer verilen raporda, 2019'a kadar enerjide tam bağımsız, petrol ihraç eden ülkelerden olacağı savunuldu.

Raporda, OPEC'in önümüzdeki dönemde petrol arzında "hayati olmaya" devam edeceği ifade edilerek, siyasi çalkantılar, askeri ihtilaflar ve sahalara yetersiz yatırımların birliğin üretim kapasitesi artışında sıkıntılara neden olabileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, kaya gazıyla bağımsızlaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN