Dolar 2.14 TL ile 1.5 ayın zirvesinde

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Irak'ta yaşanan gelişmelerin yarattığı belirsizlik, piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Dolar dün 2.14 TL'yi aşarak 1.5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilime, Irak belirsizliğinin de eklenmesiyle güvenilir liman arayışlarının hızlanması başta altın olmak üzere emtia fiyatlarını yükseltti. Petrol fiyatları da 9 ayın en yüksek seviyesinden işlem görmeyi sürdürdü. Türkiye, bölgeye yakınlığı, petrol fiyatlarına bağımlı oluşu ve rehinelerin henüz serbest bırakılmaması nedeniyle, jopalitik risklerden daha fazla etkilendi. Dünya borsalarının genelinde satış baskısı gözlenirken, Borsa İstanbul'da BIST-100 Endeksi yüzde 1.73 ile en fazla düşen borsalar arasında yer aldı. Endeks günü bin 365 puanlık kayıpla 77 bin 645 seviyesinden kapattı. Tahvil-bono piyasası ise Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftaki Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda faiz indirimi yapacağı beklentileriyle küresel risklere karşı tutunmayı sürdürüyor. Cuma günü yüzde 8.40'a çıktıktan sonra haftayı yüzde 8.28'den kapatan 2 yıllık gösterge kağıdın faizi dün yüzde 8.49 oldu.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİYOR

Irak'taki isyanın yayılabileceği ve petrol ihracatına zarar verebileceği korkuları, petrol fiyatlarını da yükseltti. Geçen hafta yüzde 5 yükselen Brent ham petrolünün varil fiyatı 113 dolarla Eylül 2013'ten bu yanaki en yüksek seviyeye ulaştı. Petrol ve emtia fiyatlarındaki yükselişin küresel bazda büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişesi borsalardaki düşüşü tetikledi.

ÇEYREK ALTIN 150 TL
Irak'ta şiddetin artmasıyla birlikte hızlanan güvenilir liman arayışlarını altın fiyatlarını son üç haftanın en yüksek seviyesine taşıdı. Altının onsu, kesintisiz altı gündür yükselişini sürdürerek, 1.285 dolara kadar kadar çıktı. İç piyasada ise altının gramı 88.5 TL'yi aştı. Çeyrek altın da 150 liraya ulaştı. Altının ons fiyatında 4 Haziran'dan bu yaşanan yaşanan yükseliş yüzde 4'e ulaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar 2.14 TL ile 1.5 ayın zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN