Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DB'den 7 ülkeli 'Yeni Şam' önerisi

Dünya Bankası, Ortadoğu'da dengeler hızla değişmeye devam ederken, 7 ülkeli "Yeni Şam" modelini önerdi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ekonomik model, sadece bize yıllık 10 milyar $'lık refah artışı sağlayacak

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Ortadoğu'da son yıllarda dengeler hızla değişirken Dünya Bankası (DB) tarafından açıklanan rapor şaşkınlık yarattı. "Ufuk Turu: Yeni Şam" başlıklı bir rapor yayımlayan banka, uzun vadede Şam yöresinin ekonomik bölge olmasını önerdi. Mısır, Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak, Suriye ve Filistin'den oluşacak "Yeni Şam"ın ekonomik entegrasyonu ve gelişiminden kümülatif olarak Mısır için 12, Türkiye için 10 milyar dolar refah artışı sağlanabileceği belirtildi. Raporda, "Bölgede kullanılmayan potansiyel önemli. Rekabet koşullarının iyileştirilmesi, doğrudan yabancı yatırım ve teknoloji transferlerinin güçlendirilmesi gerekir. Ticaretin çeşitlendirilmesi anlamında tüm ülkelerin yararına olacak şekilde entegrasyonun genişletilerek derinleştirilmesini destekliyoruz" denildi. Şam bölgesinin kullanılmayan yüksek ekonomik potansiyele sahip olduğu, bunun devreye girmesi halinde Türkiye'nin kişi başına milli gelirinin yüzde 1.7 artacağı görüşüne yer verildi.

BÜYÜK PAZARLARA YAKIN
Dünya Bankası, Mısır, Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak, Suriye ve Filistin ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı özelliğe sahip olduklarını belirtti. Bunun artan ticaret, yatırım ve ekonomik entegrasyondan elde edilecek önemli potansiyel refah kazanımlarına işaret ettiği bildirildi. Yedi ülkeli grubu "Yeni Şam" olarak adlandıran DB, bölgenin büyük pazarlara yakınlığına dikkat çekti.

ENTEGRASYON YAPMAK ŞART
Raporda Arap ülkelerinin kendi aralarında ticaret anlaşmaları yaptıkları belirtildi. Ancak Türkiye ve Avrupa'nın kalan bölümüyle kurulacak derin entegrasyonun önemine vurgu yapıldı. Böylece küresel ve bölgesel değer zincirleriyle entegre olunacağı anlatıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DB'den 7 ülkeli 'Yeni Şam' önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN