Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrik elektronik sektöründen yeni pazarlama takımı

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) öncülüğünde hayata geçirilen Trafo, Jeneratör ve Şalt Malzemeleri Yurt Dışı Pazarlama Takımı'nda sektörün önemli temsilcilerinin yer aldığı 19 firma, hedef pazarlarda ihracatı artırmanın yollarını arayacak. Trafo, jeneratör ve şalt malzemelerinin 2023 yılı hedefi 5 milyar 549 milyon dolar.

Giriş Tarihi: 18.6.2014 16:06 Güncelleme Tarihi: 18.6.2014 16:07
TET açıklamasına göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen "Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği" kapsamında Kablo İletken Sektörü Yurt dışı Pazarlama Takımı, Beyaz Eşya Yan Sanayi Yurt Dışı Pazarlama Takımı ve Yazılım Sektörü Yurt Dışı Pazarlama Takımlarını kuran TET, son olarak Trafo, Jeneratör ve Şalt Malzemeleri Yurt dışı Pazarlama Takımı'nı faaliyete geçirdi. Alt sektörlerin de çalışmalarını hızlandıran elektrik-elektronik sektörü, 2023 yılındaki Türkiye ihracatına 45 milyar dolar katkı sağlamayı hedefliyor. Trafo, jeneratör ve şalt malzemelerinin 2023 yılı hedefi ise 5 milyar 549 milyon dolar.

Üç yıl sürecek takım faaliyetleri sektörün ihtiyaç analiziyle başlayacak. İhtiyaç analizlerinin ardından firmalara belirlenen ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler ve danışmanlık hizmetleri verilecek. Uluslararası danışmanlık firması ATKearney tarafından yürütülen çalışma sonucunda projenin stratejik yol haritasının çizilmesi sağlanacak. Ayrıca proje kapsamında, çeşitli alım ve ticaret heyetleri, ülke ve fuar ziyaretleri gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Elektrik Elektronik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları sektörünün, Türkiye için önemli ve büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti.

Enerji talebindeki artışın, elektrik üretim ve dağıtım ekipmanları sektörünün büyümesini sağladığına işaret eden Ebiçlioğlu, şunları kaydetti:

"Özellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden gelen talebin yüksekliği ihracatımızı da olumlu yönde etkiliyor. Trafo, jeneratör ve şalt malzemeleri üreten firmalarımızın ihracatlarını artırmaları amacıyla bir araya gelmelerini ve potansiyeli yüksek ihracat pazarlarına ortak bir stratejiyle ulaşmalarını hedefliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik elektronik sektöründen yeni pazarlama takımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN