Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara yakalı artık örgütlü

İşyerinde zimmete para geçiren beyaz yakalı suiistimalciler, tek başlarına değil örgütlü bir şekilde suç işliyor. Teknolojiyi iyi kullanıp denetçilerle başa çıkıyorlar

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Suiistimal pekçok şirketin yaşadığı bir gerçek. Son yıllarda yapılan araştırmalar ise suiistimali gerçekleştiren çalışanların özellikle beyaz yakalılar olduğunu ortaya koyuyor. Teknolojinin gelişimiyle birlikte işleri daha da kolaylaşan fırsatçılar, artık tek başlarına değil birkaç kişiyle birlikte suç işliyor. İşe girdikleri andan itibaren çıkarları için fırsat kolluyor.

45 YAŞINDA BAŞLIYOR

KPMG Türkiye'nin hazırladığı "Bir Suiistimalcinin Profili" raporunun 2013 araştırma sonuçlarına göre, suçluların yüzde 70'ini 36 ila 55 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor. Türkiye'de ise yaş aralığı 45-55 olarak ortaya çıkıyor. Bu kişilerin yüzde 61'inin bizzat suiistimali gerçekleştirdikleri mağdur şirket tarafından işe alındığı görülüyor. Bunların da yüzde 41'inin söz konusu şirkette 6 yıldan uzun süredir çalışmış olduğu tespit edildi.

İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR
Suiistimal faaliyetlerinin yüzde 70'inde suçlunun başkalarıyla işbirliği yaptığı görülüyor. En sık görülen suç türü ise zimmete para geçirme ve hileli satın alma. KPMG Türkiye Suiistimal Önleme ve İnceleme Bölümü Direktörü Çiğdem Gürer, "Bu yılki rapor, 78 ülkedeki üye firmalarımızın 2011-2013 yılları arasında soruşturmasını gerçekleştirdiği 596 suiistimal vakasının analizini içeriyor. Çalışmayla bu kişilerin genel özelliklerini tespit ettik" dedi.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ:
İşe fırsatçı olarak başlıyor.
Kurumları vicdan azabı duymadan dolandırıyor.
İyi organize olarak çalışıyor.
Denetçilerle başa çıkmaya hazır.
Teknolojiyi çok iyi kullanıyor.

YAŞ:
45-55

İSTİHDAM
6 yıldır aynı işyerinde çalışıyor

İŞBİRLİĞİ:
Suçu başkalarıyla birlikte işliyor.

ŞİRKETE VERDİĞİ ZARAR 50 bin ila 5 milyon dolar arasında değişiyor.

SUÇUN TÜRÜ
Varlıkları kötüye kullanıyor. Zimmetine para geçirip, satın almada hile yapıyor.

KİŞİSEL ÇIKAR ÖN PLANDA
Ekonomik istikrarsızlık, değişken sermaye piyasaları, yeni teknolojiler ve inovasyon, yeni muhasebe sistemleri, bilişim alanında dünyanın her yerinden bilgilere erişim imkânının giderek artması suç dürtüsüne sahip insanlara birçok fırsat sunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara yakalı artık örgütlü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN