IŞİD teyakkuzu

Giriş Tarihi: 19.6.2014

Irak'ta iş yapan Türk perakendecileri, IŞİD nedeniyle teyakkuza geçti. Mağazalarla iletişim kesildi, cirolar düştü. Gıda sevkıyatı durdu. Yatırımlar askıda

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Musul'un ardından Tikrit ve Telafer'i ele geçirmesi, Kerkük'e saldırması üzerine Türk perakendeciler alarm durumuna geçti. 5 yıldır Irak'a adeta çıkarma yapan şirketler, bugünlerde bayileriyle iletişim kuramıyor. Satışlar da her geçen gün azalıyor. Duhok, Erbil, Süleymaniye ve Musul'da franchise mağazaları olan Sarar'ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, Musul'daki mağaza yöneticileriyle iletişim kuramadıklarını söyledi. Musul mağazasının bayileri tarafından açıldığını belirten Sarar, "Diğer mağazalarda şimdilik bir sorun yok. Ancak satışlar düşüyor. Tedirginiz" dedi.

YATIRIMLAR ASKIYA ALINDI

Son yıllarda Irak pazarına odaklanarak Erbil'de franchise mağaza açan Kiğılı, diğer şehirlerdeki yatırım kararını askıya aldı. Kiğılı'nın patronu Abdullah Kiğılı, cironun oldukça düştüğünü belirterek şunları söyledi: "Bizim Erbil'deki mağaza bayimize ait. Ancak böyle bir ortamda işimiz çok zor. Çünkü bayiyi yaşatmak zorundayız. Nasıl bir destek gerekiyorsa vereceğiz. Ancak yatırımlarımızı erteledik."

GIDA SEVKIYATI DURDU

Irak'taki olaylar hububat, bakliyat, çikolata ve şekerleme sektörünü de vurdu. İhracatının büyük çoğunluğunu bölgeye gerçekleştiren firmalar mallarını götürecek lojistik firma bulamıyor. Elvan Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, Irak'a sevkıyatın bir haftadır durduğunu söyledi. Kadiroğlu, "Irak'ın kuzeyinde sınırlı bir tüketim var. Potansiyel bölge olan güneydeki distribütörlerimize ise mal gönderemiyoruz" diye konuştu.

İŞLERİMİZİ DURDURABİLİRİZ
A Haber'de Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Irak'taki durumla ilgili şöyle konuştu: "İşlerimizin tamamını durdurmak zorunda kalabiliriz. Son birkaç gündür ihracatta da tedbirli davranıyoruz. Habur'dan geçişlerde ciddi bir azalma gözleniyor. Can güvenliği anlamında vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Kayıtdışı çalışanlarla birlikte şu anda Irak'ta 30 bin vatandaşımız var."

KUZEYDE TEMEL GIDAYA HÜCUM BAŞLADI
Erbil 'de faaliyet gösteren Türk market zinciri KİM'in Genel Müdürü Hamit Akçay, güvenli bölge olması sebebiyle Erbil'de nüfusun ve dolayısıyla da tüketimin arttığını söyledi. Özellikle un, makarna, şeker gibi temel gıda maddelerine hücum başladığını belirten Akçay, "Stoklarımızı önemli ölçüde bitirdik. Erbil'de sorun yok. Ama her an teyakkuzda bekliyoruz. Diğer şehirlerdeki yatırımlarımızı da beklemeye aldık" diye konuştu.

AKBAL: ESKİ YOL ALTERNATİF OLABİLİR
Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİ- AD) Başkanı Hakan Akbal, Irak'ta yatırımını sona erdiren herhangi bir firma olmadığını söyledi. Musul- Kerkük hattının güneyine geçmenin kolay olmadığını vurgulayan Akbal, "Mal sevkıyatı için eski yol olan Zaho-Duhok-Kerkük-Bağdat hattı kullanılabilir" dedi. Güneydeki sıkıntının kuzey bölgeye yansıması halinde asıl kaosun o zaman başlayacağını vurgulayan Akbal, "Şu anda ülkenin genelinde psikolojik olarak zor bir dönem yaşanıyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD teyakkuzu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN