Türkiye'nin en iyi haber sitesi

K.Irak petrolünü tüketebiliriz

Giriş Tarihi: 20.6.2014
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolüyle ilgili açıklama yaptı. Yıldız, Türkiye'nin şu anda Kuzey Irak'tan Ceyhan'a gelen petrolü tüketmeye ihtiyaç duymadığını ama bunun ileride mümkün olabileceğini belirtti. Türkiye'nin 2017'de devralacağı Dünya Petrol Kongresi'nin devir teslimi nedeniyle düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, "Kuzey Irak'tan gelen petrolün Türkiye'de tüketilmesi ihtiyacını duymuyoruz, Tüpraş bunu söylüyor. Irak şu anda Türkiye'nin en büyük petrol tedarikçisi ve ticaret devam ediyor. Ama Kuzey Irak petrolünün yurtiçinde tüketilmesi ileride mümkün olabilir" dedi. Yıldız, Ceyhan'a gelen Kuzey Irak petrollerinin açılan ihale sonucu satıldığını belirterek, "Tüpraş şu anda ihaleye girmedi. Belki ileride açılacak ihaleye katılabilir. Petrolün oradan alınması bir seçenek" diye konuştu.

RUSYA'DAN İNDİRİM TALEBİ

Yıldız, Irak'taki rafineride üretimin durmasının işlenmiş petrol ürünlerinin Türkiye'den tedarik talebini artıracağını da kaydetti. Enerji Bakanı, Rusya'yla doğalgaz kontratlarının 2015 başından itibaren fiyatta revizyon hakkı verdiğini, indirim talebini Rusya Enerji Bakanı'na ileteceğini söyledi.


Yıldız, yerli ve yabancı ortaklı bir şirketin Ege Bölgesi'nde 6 milyar metreküp kapasiteyle LNG tesisi kurmak için talepte bulunduğunu da anlattı. Bakan Yıldız, Katar'dan ek LNG alınacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
K.Irak petrolünü tüketebiliriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN