İşçiden Sütaş'a gübreli protesto

İşçilerinin sendikalı olmasını engellemek için "tezek" döken Sütaş'ın patronu Yılmaz'a karşı Tekgıda-İş eylemi İstanbul'a taşıdı. Sendika, pazartesi Sütaş'ın İstanbul'daki merkezine az miktarda gübrenin olduğu çiçek saksıları bırakacak

Giriş Tarihi: 21.6.2014
Bursa'daki fabrikasında sendikalı olmak isteyen işçilerin eylemini 'inek dışkısı' (tezek) ile engellemeye çalışan Sütaş'ın patronu Muharrem Yılmaz'a tepki büyüyor. Sütaş'taki 'tezek' olayından sonra gündemi değiştirmek için TÜSİAD başkanlığından istifa eden Yılmaz'ın şirkette çıkardığı işçileri halen almadığını söyleyen Tekgıda-İş Sendikası, İstanbul'da eylem yapmaya hazırlanıyor. 7 yıldır Sütaş'ta örgütlenme çalışmaları yapan Tekgıda-İş Sendikası, pazartesi günü saat 10.00'da Ataşehir'deki Sütaş Genel Müdürlüğü önüne çiçek saksıları bırakacak.

ÇEVRE DERSİ
İşçiler, saksıların içine de az miktarda gübre koyarak "Çevreci gübreleme böyle olur" mesajı verecek. Sendika yöneticileri, "Saksı çiçeği ile gübrelemenin nasıl yapılacağını göstermiş olacağız" diyor. Muharrem Yılmaz, eylem yapan işçilerin çadırının etrafına döktüğü tonlarca tezeği "Çevresel faaliyet kapsamında gübreleme işlemi yapılıyordu" sözleriyle savunmuştu. Pazartesi günkü eylemle, Sütaş'ta işten atıldığı için Karacabey ve Aksaray'daki fabrikaların önündeki direniş İstanbul'a da taşınmış olacak. Tekgıda-İş üyesi işçiler, aynı gün sendikal haklar tanınana kadar yapacakları yeni bir eylem takvimini de açıklayacak. Tekgıda İş Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, "Sütaş'ın patronu Muharrem Yılmaz, TÜSİAD başkanlığını bırakarak olaydan sıyrılmaya çalıştı ama biz yetkiyi elde edene ve işten atılanlar geri alınana kadar eylemlerimize devam edeceğiz" dedi.

ALTINLA KANDIRIYOR
Sütaş'ta işçilerin sendikalı olmaması için Cumhuriyet altını dağıtıldığını da söyleyen Karlıkaya, "Sütaş'ta toplu sözleşme görüşmeleri için yüzde 40'a ulaşmak istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçiden Sütaş'a gübreli protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN