Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 1 aylık iftarın maliyeti!

Yapılan araştırmaya göre geleneksel ramazan yemeklerince oluşturulan 4 kişilik bir ailenin bir aylık iftar maliyeti 1,346,40 lira.

Giriş Tarihi: 21.6.2014 12:51
Türkiye Kamu-Sen 'den yapılan açıklamada, Araştırma Geliştirme Merkezince hazırlanan iftar yapmanın bedeline ilişkin araştırma sonuçlarına yer verildi.

Araştırmaya göre, Ramazan ayı boyunca 4 kişilik bir ailenin oruç açmasının maliyeti 1.346,40 lira. Türkiye İstatistik Kurumu'nun resmi verileri ile piyasa rakamlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada, bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi. Araştırmada, oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu belirtildi. Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, 4 kişilik bir ailenin günlük iftar bedelinin 44,88 lira, Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 1.346,40 lira olduğu belirtildi. Açıklamada, aynı ürünler üzerinden 2013 yılında yapılan araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetinin günlük 38,94 lira, Ramazan ayı boyunca ise 1.168,20 lira olarak hesaplandığı anımsatıldı. Buna göre oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde yüzde 15,25 oranında yükseldiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte 1 aylık iftarın maliyeti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN