Limankent uçuracak

3'üncü Havaalanı'nın yapılacağı bölgeye kurulacak olan limankent için hazırlıklar tamamlandı. 2018 yılında bitecek olan proje, Asya'dan Avrupa'ya geçişte Türkiye'yi kargo lideri yapacak

Giriş Tarihi: 22.6.2014
İstanbul'da 3'üncü Havaalanı'nın yapılacağı bölgeye kurulacak ve yılda yaklaşık 8 milyon turist çekecek dev liman için tüm hazırlıklar tamamlandı. Kanal İstanbul ve havalimanıyla entegre olacak, özellikle konteyner, tren ve TIR gibi büyük yük taşıyan Ro-Ro gemileri tarafından kullanılacak limanın planları genişletildi. 2018'de tamamlanması öngörülen projeyle Türkiye'nin Asya'dan Avrupa'ya kargo hizmetinin öncüsü olması hedefleniyor. Kruvaziyer turizminin de yapılacağı, iki yeni şehri içine alacak limankentin hem İstanbul Boğaz trafiğini rahatlatacağı hem de yıllık ortalama 4 milyar dolar gelir bırakacağı hesaplanıyor.

NÜFUSUN 4'TE 1'İ ARNAVUTKÖY'E

Bölgede arazi tahliye çalışmaları da devam ediyor. Limankent'in yapılacağı Yeniköy'ün de aralarında bulunduğu 5 köy sınırları içerisinde bulunan 7 maden ocağı boşaltıldı. Bölgeye yapılacak liman Arnavutköy planlarına işlendi. Yeniköy'e yapılacak dev limanın yanı sıra Karaburun Köyü'nde bulunan limanın da genişletilmesi planlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni İstanbul'un oluşturulacağı bölgede Rezerv Alanı 1 ve 2'nin sınırlarını da belirledi. Havaalanı projesinde özel mülkiyet alanları en çok Arnavutköy'de bulunuyor. Arnavutköy ve köylerinde 358 irili ufaklı bağımsız tapu kamulaştırılacak. 44 bin 442 dönüm araziye kurulacak 'Rezerv Alanı 1' ile 280 bin 29 dönüm alan üzerine kurulacak 'Rezerv Alan 2', İstanbul nüfusunun 4'te 1'ine denk gelecek. Bölgede 4 milyon kişi yaşayacak.

YATIRIMCILAR BÖLGEYE AKIN ETTİ
Yeni projeler Arnavutköy'ü uçurdu. Türkiye'nin önde gelen şirketleri, yerli ve yabancı yatırımcılar bölgede adeta arazi avına çıktı. Üç yıl önce bölgede metrekaresi 20-40 lira olan araziler şimdi 500 TL'ye kadar çıktı. Hem Kanal İstanbul hem de 3'üncü Havaalanı aksında bulunan, 2009'da 28 bin dönüm satılabilir arazisi bulanan Yassıören Köyü'ndeki arazilerin tamamı el değiştirdi. Yassıören Köyü Muhtarı Celal Tunçher, "Çılgın Proje daha gündemde yokken binlerce emlakçı ve işadamı geldi. Köyde arsalar sürekli el değiştiriyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limankent uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN