Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En az 1.5 puan olsun

Yarım puanlık 'göstermelik' faiz indirimi ile tepki çeken Merkez Bankası bugün toplanıyor. Faizde piyasanın gerisinde kalan bankanın en az 1.5 puan indirim yapması bekleniyor

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Türkiye'yi dünyanın en yüksek ikinci faizini ödemek zorunda bırakan Merkez Bankası, bugün kritik bir toplantı daha yapacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanacak Para Politikası Kurulu (PPK), faizle ilgili kararını bugün verecek. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son aldığı kararların ardından, küresel bazda faizlerin uzun süre düşük seviyede kalacağı bir döneme girildi. ECB, ekonominin büyümesine destek olmak için adeta seferberlik ilan ederken, politika faizini düşürüp, yaklaşık 400 milyar euroluk parasal genişlemenin fitilini ateşledi.

70 BİN KİŞİYİ İHYA ETME!

Banka ayrıca, mevduata negatif faiz uygulamasına başladı. Fed ise, bir yandan tahvil alımlarını azaltmaya devam ederken, bir yandan da uzun vadede politika faizi tahminini düşürdü. Her iki merkez bankasının büyüme ve istihdam yanlısı bir politika izlediği bu dönemde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) sadece 70 bin kişiyi ihya edecek bir karara imza atıp atmayacağı merak ediliyor.

TÜRKİYE'YE FREN OLMA

Merkez Bankası geçen ay gerçekleştirdiği 'göstermelik' yarım puanlık faiz indirimi ile başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ekonomi yönetimi ile iş dünyasının tepkisini çekti. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.3 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. İlk çeyrekte büyümenin lokomotifi ihracat olurken, özel sektör yatırımları büyümeyi yüzde 0.3 aşağı çekti. Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikasının finansman maliyetlerini artırması, özel sektör yatırımlarının gerilemesine neden oldu.

1.5 PUAN 'GARANTİ'

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı geçen hafta yaptığı açıklamada, "Ben de bu ülkenin insanıyım. Faiz yüksek olsun istemem" derken, bir yandan da "ölçülü-kademeli" indirimden bahsederek, bugünkü toplantıya ilişkin beklentileri düşürmenin gayretine girdi. Zira ölçülü indirim ile olası faiz indiriminin maksimum 0.75 puan olacağının mesajı verilmiş oldu. Fakat, Türkiye'nin en büyük bankalarından Garanti'nin Genel Müdürü Ergun Özen 7 Haziran'da yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın da yüzde 9.50 olan faiz oranını ilk etapta yüzde 8'e çekebileceğini belirterek, "Bu durumda bizim bırakın yüzde 8'leri artık yüzde 5'leri konuşmamamız lazım" diye konuştu. Merkez, faiz indiriminde piyasanın da gerisinde kaldı. Politika faizi yüzde 9.5 iken, piyasada 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 8.5 seviyesinde.

YABANCI IRAK'A ALDIRMADI

Erdem Başçı'nın Irak'taki gelişmelere bağlı olarak yaşanan hareketleri oynaklık olarak gördüklerini belirtip endişeye gerek olmadığını dile getirmesi de faiz kararında cesur davranmasını gerekli kılıyor. Irak'taki olayların başladığı 6-13 Haziran arasındaki haftada Türkiye'ye 450 milyon dolar yabancı girişi oldu.

LOBİ YİNE İŞ BAŞINDA
Merkez Bankası'nın her Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde döviz silahını çeken lobi, dün yine aynı filmi sahneye koydu. Merkez Bankası'na 'faizi indirirsen, doları yükseltirim' mesajı vermek isteyen lobinin alımlarıyla dolar bir ara 2.1450 TL'nin üzerine çıktı. Fakat, gelişmekte olan piyasalara ilginin devam etmesinin etkisiyle daha sonra gelen satışlarla kur gevşeyerek 2.1350 TL'nin altına indi.

YÜKSEK FAİZ İHRACAT İÇİN RİSK
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçılar için önem teşkil eden finansman maliyetlerinin düşürülmesi için Merkez Bankası'nın (TCMB) ihracatçı dostu politikalar yürütmesi gerektiğini belirterek, "Halbuki son dönemde Merkez Bankası'nın sadece faiz kararları ile gündeme geldiğini görüyoruz" dedi.

FAİZ ENFLASYONU YÜKSELTİYOR

Merkez Bankası'nın politika faizini 29 Ocak'ta çok fazla yükselttiğini söyleyen Büyükekşi, şöyle konuştu: "Biz ihracatçıyı destekleyen ve yatırımı cazip kılan faiz seviyesi talebimizi yineliyoruz. Çünkü yüksek faizler yüksek enflasyona neden oluyor. Yüksek enflasyon da ihracatçılarımızın TL bazlı maliyetlerini artıyor. Yüksek faizler yatırım fizibilitelerine girdi teşkil ediyor, karlılık ve getiri beklentilerini, değerlemeleri negatif etkiliyor. Yüksek faiz seviyeler, ihracatçılarımızın için önemli bir risk olarak öne çıkıyor."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En az 1.5 puan olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN