Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ye 10 altın öğüt

Küresel ticarete damgasını vuran firmaların patronları bir zamanlar küçük girişimcilerdi. Başarılı olmakla kalmayıp, başarıyı sürdürebildiler. İşte girişim sihirbazlarının sihirli formülleri

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Bugün sektörünün en büyük başarı hikayelerini yazan, oyunun kurallarını değiştiren firmaların patronları bir zamanlar küçük girişimcilerdi. Onlar da, yolun başındayken, bilindik zorluklarla karşılaştılar. Bunları bazen akılla bazen azimle, bazen kararlı durarak bazen esnek olarak aşmayı bildiler. Başarılı olmakla kalmayıp, başarıyı sürdürebildiler. Öyle ki, alanlarında dünyanın en büyükleri olan Apple , Microsoft, Ford, GE gibi firmaları kurabildiler. Başarı üzerine yazdığı kitaplarla tanınan Mümin Sekman, dünyanın en başarılı isimlerinin hayat ve başarı felsefelerini Hayat Bilgesi adlı bir kitapta topladı. Kitap, kendi işini kurmak veya işini büyürmek isteyenler için kullanışlı ipuçlarıyla dolu.

ZİRVEDEKİ OYUNCULAR
"Dünya büyüklerinden hayat dersleri" sloganıyla sunulan kitap, dünya liginin zirvesinde oynayanların başarı felsefesini özetleyerek anlatıyor. Edison'dan Bill Gates'e, Steve Jobs'tan Henry Forda, jack welch'den, warren buffet'a iş dünyasında ağzının içine en çok bakılan isimlere yer veriliyor. İşte küreselleşmek isteyen KOBİ'ler için dünyanın zirvesinde iş oyunlarının nasıl oynandığına dair çok önemli bilgiler veren kitaptan bazı tavsiyeler:
Richard Branson: Girişimcilik, müşteriyi kandırmak demek değildir. Tek başına çalışmak demek değildir. Kendi çıkarlarını her şeyin önüne koymak demek değildir. İlla çok para kazanmak demek değildir. Aksine, sizi heyecanlandıran bir işi paraya çevirip, uzun yıllar boyunca o işi yapmaya devam edebilmek demektir. Yeni bir fikri değerlendirirken işin zorluğuna kafanızı takmayın.
Steve Jobs: Felsefem şudur: Her şey muhteşem bir ürünle başlar. Malum, müşterileri dinlemenin önemine de inanırım. Ancak, müşteriler size ertesi yıl bütün endüstriyi değiştirecek, bir sonraki çığır açıcı yeniliği söyleyemezler.

RİCHARD BRANSON: Genç girişimcilere üç tavsiyem var: 1) Sağlam bir 'mükemmeliyetçilik kültürü' yaratın. Kollarınızı sıvayın, ekibinizle beraber çalışın ve onları ihmal etmeyin. 2) Firmanın yararına olduğu sürece kendinizi maskara durumuna düşürmekten korkmayın. 3) Çalışanlarınızı, gezegeni ve kârlılığınızı dengelemenin yollarını arayın. Çünkü bunu başarabilmenin yolları mevcut!

WARR EN BUFFET:
Miras konusunda felsefem şöyle: Zengin insanlar çocuklarına 'istedikleri herhangi bir işi yapmalarına yetecek kadar çok, ama hiçbir iş yapmadan yaşamalarına yetmeyecek kadar az' para bırakmalı. Birini işe alırken üç şeye bakarız: Dürüstlük, zeka ve enerji. Bunların en önemlisi dürüstlüktür. Çünkü eğer o yoksa diğer iki özellik sizin sonunuzu getirir. Ne kadar yetenekli olursanız olun... Ne kadar çalışırsanız çalışın... Hayatta bazı şeyler zaman alır. Dokuz adet 'bir aylık hamile kadından' bir bebek olmaz.

BİLL GATES : Gelecekte firmalar, 'eski tas eski hamam' kafa yapısından uzaklaşmak zorunda kalacaklar. Ayakta kalacak büyük firmalar, kendi ürünlerini kendileri demode edenler olacak... Ürünlerin her zaman modası geçer. Bu yüzden umarım ürününüzün bir sonraki versiyonu üzerinde çalışmaktan zevk alırsınız. Bu iş tilt oynamaya benzer: Ödülünüz bir el daha oynamak olur.

JEFF BEZOS: Vizyonunuzla ilgili inatçı, ayrıntılarla ilgili esnek olmanız sizi ileriye götürür. Vizyona sıkı sıkı tutunmak ilk aşama, taktiklerle ilgili esnekliği yaratmak ise ikinci aşamadır. Amazon. com kurucusu jeff Bezos: Takımlar büyüdükçe, verimleri azalır. Bu verimsizlik elde edilecek sonucun değerini düşürür. Bu yüzden takımları küçük tutmak gerekir. Ekipteki kişi sayısının uygunluğunu "2 pizza kuralı" ile ölçebilirsiniz. Her bir gruptaki kişi sayısı toplamda 2 pizza ile doyacak kadar olmalıdır. Bu da çoğunlukla 5-7 kişiye denk gelir.

WALT DİSNEY: Bankacıları Disneyland'ın iyi bir yatırım olduğu konusunda asla ikna edemedim. Çünkü onlara hayal gücünü, bir teminat olarak gösteremiyorsunuz. Disney'de geçmişe bakarak çok vakit geçirmeyiz. Hep ileriye gideriz, açılmamış kapıları açar, yapılmamışları yaparız. Çünkü bizler meraklı insanlarız. Ve merakımız bize hep yeni yollar gösterir.

JACK WELCH: İş hayatında başarının sırrı, şaşaalı tahminler yapmak değil, değişime anında cevap verebilme yeteneğine sahip olmaktır. Çok para kazanıyor olabilirsiniz ama asıl ödül yaptığınız işin eğlencesi. Her zaman etrafınızda sizden daha zeki insanların olduğu firmalara gidin. Bu firmalarda öğrenebilir, gelişebilirsiniz. Ofisteki en zeki insan olacağınız bir firmaya gitmeyin!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ye 10 altın öğüt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN