Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Made in Yozgat 150 ülkede

Tarım ve hayvancılık şehri Yozgat, Türkiye'nin ısı kazanı üssü olma yolunda ilerliyor. Erensan'ın başını çektiği yatırım seferberliği KOBİ'leri de içine alarak sanayi hamlesine dönüştü. Bugün 150 ülkeye bölgeden ihracat yapılıyor

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Yozgat ekonomisinin ağırlıklı gelir kaynakları arasında hâlâ tarım ve hayvancılık üst sıralarda yer alsa da şehir son yıllarda ısı kazanları üretiminde atağa kalktı. Erensan firmasının başını çektiği hamleyle bölgedeki yan sanayi de hızla gelişiyor. 150 ülkeye kazan ihraç etmeyi başaran şehir, dünyada adını kazanın üretim üssü olarak yazdırmış durumda.

25 MİLYON TL YATIRIM

Ar-Ge yatırımları sayesinde dünyadaki rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başardıklarını söyleyen Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren, "Yozgat, 2011 yılında yapılan ortaklıkla beraber Atlantic Group'un kazan üretim üssüne dönüştü. Bugüne kadar Yozgat'a 25 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarla Yozgat ekonomisine ve kentin istihdamına katkı sağladık. Önümüzdeki dönemde planlanan yatırımlarla da bu katkıya devam edeceğiz. Kısa ve orta vadede geliştirdiğimiz yeni ürünlerin üretimi için 5 milyon liralık ileva yatırım daha yapacağız. Böylece istihdamımızı da yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz" dedi. Ayhan Eren, Erensan'ın sektörde yarım asrı geride bıraktığını hatırlatarak, "Ülkemizin öncü ve kendi sektöründe lider markalarındanız. Yozgat'daki 2 hollük fabrikamızı büyüterek bugün 5 hollük dev bir ağır sanayi üretim tesisine dönüştürdük" diye konuştu.

Yozgatlı mühendis başardı
"Bütün üretim ve Ar-Ge yatırımlarımızı Yozgat'ta yapacağız" diyen Ayhan Eren, "Dünya 'Made in Yozgat' imzalı kazanlar kullanmaya başladı. Yozgat işçisi ve mühendisinin yaptığı ürünler, yaklaşık 150 ülkede çalışıyor" değerlendirmesini yaptı.

İNOVASYON TURU

Camdan takvim yaptı
İstanbul'da faaliyet gösteren Dostcam Cam A.Ş., 2013 yılında Gebze Dilovası'nda açtığı ikinci fabrikanın ardından yeni tasarımlarla farklı pazarlara girmeyi hedefliyor. Dostcam Cam'ın yeni markası DNT Design ile cam kullanarak yapılan tasarımlarda estetiğin yanı sıra işlevsellik öne çıkıyor. Dostcam Cam A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Donat, "Kısa sürede seri üretime geçmeyi planlıyoruz" dedi.

Gözlükte dijital üretim başladı
İstanbul Tuzla'da Türkiye'nin en ileri teknolojisine sahip optik laboratuvarını kuran Altra Optik, yüzde 100 dijital üretime geçiyor. Altra Optik Genel Müdürü Ekim Somer "Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en ileri gözlük camı üretim teknolojisine sahibiz" dedi.

Doktor ofisini cep telefonuna aldı
Dünyada ilk kez dermatoloji hastalıklarında gözle görünmeyeni görüntüleyen, doktorların ofislerini cep telefonlarında taşıyabileceği ForenScope görüntüleme cihazı yerli tıpta devrim yaptı. ForenScope Ar-Ge Başkanı Osman Eşki,"Bu, Türkiye'de geliştirilen en büyük mobil sağlık projesi" dedi.

HAFTANIN ÖDÜLÜ


Koza'dan çıktılar hedef 60 milyar $
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nda birinciliği Emel Melike Bakıcı aldı. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin son yıllarda tasarım odaklı ihracata yoğunlaştığını vurgulayarak, 22 yıldır düzenlenen Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması'nın sektöre önemli isimler kazandırdığını söyledi.

ŞEHRİN AR-GE KARNESİ
Faydalı model-Patent (2013): 23
Ar-Ge mühendisi: 85
Ar-Ge merkezi: 1
Ar-Ge projelerinin toplamı: 40
Üniversiteyle çalışan KOBİ: 64
TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 25
KOSGEB-KOBİ projeleri: 65
Avrupa Birliği projeleri: 52
25 yaş altı girişimci: 65

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Made in Yozgat 150 ülkede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN