Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dalga geçmeye devam ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ay, "Faiz indirirken yarım puan, artırırken 5 puan. Dalga mı geçiyorsun!" diye eleştirdiği Merkez Bankası, yine bildiğini okudu. Politika faizindeki indirim 0.75'te kaldı

Giriş Tarihi: 25.6.2014
28 Ocak'ta 5.5 puanla faizi rekor düzeyde artıran, reel sektör ve hükümetin tepkisini çeken Merkez Bankası yine bildiğini okuyor. Dünya piyasalarındaki iyileşmeye rağmen Türkiye'yi yüksek faize mahkum bırakan Merkez, dün de Para Politikası Kurulu'nda (PPK) indirimi 0.75'te tuttu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yükseltirken 5 puan, indirirken yarım puan. Dalga mı geçiyorsun!" dediği bankanın indirimiyle politika faizi yüzde 9.5'ten 8.75'e geriledi. Gecelik faiz ise değişmedi. Bankanın bir önceki toplantıda yaptığı indirimle birlikte son iki aydaki düşüş sadece 1.25 puanda kaldı.

KENDİNİ YALANLIYOR

Marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkânı faiz oranı yüzde 11.5, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı da yüzde 8 düzeyinde sabit tutuldu. PPK'nın ardından yapılan açıklamanın tonu ise kararın kendisini inkar eder nitelikte oldu. Açıklamada, kredi büyüme hızının makul düzeylerde seyrettiği, ihracatın büyümeye olumlu katkı yaptığı ve cari açıktaki iyileşmenin artacağı belirtildi. Enflasyonda bu aydan itibaren düşüş olacağının altı çizilirken, küresel likidite koşullarının da iyileştiği kaydedildi. Merkez Bankası'nın bu kadar olumlu tespitlerin ardından faiz indiriminde cesur olmaması eleştiri konusu oldu.

BİR TEK PİYASA MEMNUN
Erdem Başçı'nın faiz indiriminde elini sıkı tutması sadece piyasacı ekonomistler tarafından 'memnuniyetle' karşılandı. İş dünyası Merkez Bankası'nın indirimde ihtiyatlı davranmasını eleştirdi. Piyasa da kararın ardından hareketlendi. Dolar 2.13 TL'ye, gösterge tahvilin faizi de yüzde 8.35'e indi. Merkez Bankası'nın izlediği yüksek faiz politikası, Türkiye'de üretim yapan ve istihdam yaratan kesimlerin önünü keserken, bir avuç mutlu azınlığı ihya ediyor. Nisan sonu itibarıyla Türkiye'de yurtiçi yerleşiklerin toplam mevduatı 913.2 milyar lira iken, bu tutarın yüzde 50'sini oluşturan 456 milyar TL, 1 milyon TL'nin üzerinde hesabı bulunan 69 bin 234 kişinin elinde bulunuyor. Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.3 büyürken, özel sektör yatırımları büyümeyi yüzde 0.3 aşağı çekmişti. Finansman maliyetlerinin artması özel sektörü yatırım yapmaktan caydırıyor.

HERKES TEPKİ GÖSTERİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar Merkez Bankası'nı sert bir dille eleştirmişti. Erdem Başçı'nın faiz yaklaşımını doğru bulmadığını açıklayan Erdoğan, geçen ayki yarım puanlık faiz indiriminin ardından yaptığı açıklamada, "Sen dalga mı geçiyorsun? Yükseltirken 5 puan, indirirken yarım puan! ABD'ye, Japonya faiz oranına bakın. Arkadaş bize ne oluyor da yüzde 15-16-17'lerdeyiz. Yazıktır, günahtır" demişti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de faizin 29 Ocak önceki seviyelere düşmesi gerektiğini belirtmişti. 7 Haziran'da Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de Merkez Bankası'nın da yüzde 9.50 olan faiz oranını ilk etapta yüzde 8'e çekebileceğini belirterek, "Bu durumda bizim artık yüzde 5'leri konuşmamamız lazım" demişti.

NUMAN KURTULMUŞ/AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI
Yatırım için faiz düşük olmalı
Türkiye 'de faiz oranlarının hala yüksek olduğunu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Her türlü indirimi müspet karşılarız. Çünkü Türkiye'nin yüzde 5 enflasyon hedefi var ama yüzde 5 büyüme hedefi de var. Bunun sağlanabilmesi için yatırımın olması ve her yıl 700 bin ilave istihdam sağlamamız lazım. Bu yatırımların oluşabilmesi için de faiz oranlarının mümkün olduğu kadar düşük olması lazım. Faizler ne kadar düşük olursa bu yatırımcıya doğrudan doğruya akseder. Faiz indirimi kararının alınmış olmasını prensip olarak olumlu karşılarız. İnşallah daha da aşağıya düşecek. Düşmesi için de görüşlerimizi dile getiriyoruz" dedi.

NAİL OLPAK/MÜSİAD BAŞKANI
Merkez fazla ihtiyatlı
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası'nın gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını belirtti. Olpak, "Bu ihtiyatlı yaklaşımın, enflasyonda hazirandan itibaren beklenen kayda değer düşüşle birlikte, yerini daha radikal faiz indirimlerine bırakacağını bekliyoruz. Büyüme tahminlerinde yukarı yönlü revizyonlar da başladı. Bu olumlu tablonun, Merkez Bankası tarafından desteklenmesini bekliyoruz" dedi.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ/TİM BAŞKANI
İndirim devam etmeli
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faiz indirimini ihracatçıların ilk aşamada olumlu karşıladığını belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, faiz indiriminin devam etmesini beklediklerini söyledi. Büyükekşi, "Yüksek faiz oranlarının yatırım ortamını negatif etkilediğine inanıyoruz. Çünkü yüksek faizler yatırım fizibilitelerine girdi teşkil ediyor, kârlılık ve getiri beklentilerini, değerlemeleri negatif etkiliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dalga geçmeye devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN