Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Don Kişot harekâtı

Dövizzedeler bugün borç yapılandırması yapmayan bankaların önüne "Verecek bir şeyimiz kalmadı" diyerek donlarını bırakacak

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Kendilerinden kat kat güçlü bankalara karşı başlattıkları mücadele ile yeldeğirmenleriyle savaşan İspanyol yazar Cervantes'in ünlü roman kahramanı Don Quixote'u (Don Kişot) akıllara getiren dövizzedeler, bugün bankaların önüne 'don'larını bırakacak. "Verecek başka neyimiz kaldı!" diyerek başlatılacak eylemde banka genel müdürlüklerinin önüne iç çamaşırları bırakılarak, binlerce kişinin içinde bulunduğu sıkıntı kamuoyuna duyurulacak. Ekonomik sıkıntı yaşadıkları için sağlığı bozulan ve aileleri dağılan dövizzedeler, yapacakları eylemde bankaların 2007 ve sonrasında dövize endeksli kredi almak için yönlendirdiği binlerce insanın artık ödeme güçlerinin sonuna geldiğini anlatacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), dövizzedelerin sorununun çözülmesi için 'kritik' noktada olduğunu belirten dövizzedelerin eylemi sabah saatlerinde başlayacak. Bir otobüsle banka genel müdürlüklerinin önüne gelecek olan 50-60 kişilik dövizzede grubu, öğleden sonra saat 13.30'da da kredi yapılandırmasına yanaşmayan Anadolubank Bomonti şubesi önünde basın açıklaması yapacak. Dövizzedeler, Meclis'ten BDDK'ya kadar tüm birimlere sorunun çözülmesi için çağrıda bulunacak.

750 KİŞİ İCRA AŞAMASINDA

Bu arada, dövizzedeler şikâyetlerini, 'bu işi çözün' diye talimat veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da bir maille anlattı. Mailde binlerce mağdurun olduğu, 750 kişinin icralık aşamasına geldiği belirtildi.

TEB YAPILANDIRMAYA BAŞLADI
Yaklaşık 7 bin dövizzedenin aylardan beri sürdürdüğü eylemler sonuç vermeye başladı. Önce Finansbank, dövizzedelerin borçlarını yapılandırmak için adım attı. Ardından da TEB'in eylemden bir gün önce Dövizzedeler Derneği'ni (DÖVDER) arayarak "Verdiğiniz listedeki isimlerin tamamının borcunu yapılandırmayı kabul ediyoruz. Yeter ki, bankanın önünde eylem yapmayın" dediği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Don Kişot harekâtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN