Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜSİAD 'a inat 16 milyar $ yatırım gelecek

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan vekili Akın Kozanoğlu, 2014'te doğrudan yatırımın 16 milyar doları bulacağını belirterek, "Sektörel bazda enerji, finans, sağlık ve gayrimenkul öne çıkacak" dedi. Kozanoğlu'nun sözleri "Bu ülkeye yabancı sermaye gelmez" diyen TÜSİAD eski Başkanı Muharrem Yılmaz'ı da yalanladı. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü'nün (UNCTAD) "2014 Dünya Yatırım Raporu" da açıklandı. Buna göre, 2012'de 12.4 milyar yatırım çeken Türkiye, 2013'te de bu tutarı 12.9 milyar dolara çıkardı. Türkiye, bu performansla dünyada 22'nci, gelişmekte olan ülkeler arasında ise 11'inci oldu. 2013'te dünyadaki uluslararası doğrudan yatırım miktarı da 1.45 trilyon dolara ulaştı.

TÜRKİYE ÇİZGİSİNİ KORUDU

YASED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kozanoğlu, "Rapora göre önümüzdeki 3 yılda küresel uluslararası doğrudan yatırım girişinde artış bekleniyor" dedi. Kozanoğlu, Türkiye'nin de dünya genelindeki doğrudan yatırımdan aldığı payın yüzde 0.9 ile aynı çizgisini koruduğunu söyledi.

BATI ASYA'DA LİDERİZ

YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit ise, "2013'te dünyada en çok yatırım çeken ülke 187.5 milyar dolarla yine ABD oldu. Onu 124 milyar dolarla Çin, 79.2 milyar dolarla da Rusya izledi" bilgisini verdi. Türkiye'nin ise yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarla, yatırım çekme potansiyelini artırdığını söyleyen Özyiğit "Batı Asya bölgesi en yüksek yatırım girişi alan ülke bu yıl da yine Türkiye oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD 'a inat 16 milyar $ yatırım gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN