Kafası karışık

Faizdeki 0.75'lik indirimi "Irak'ta risk var, temkinli durmalıyız" diye açıklayan Merkez Bankası Başkanı Başçı kendisiyle çelişti. Aynı Başçı 16 Haziran'da Irak'ı risk değil "oynaklık" diye yorumlamıştı

Giriş Tarihi: 26.6.2014
"Cari açık düşecek, enflasyon hatırı sayılır şekilde inecek, küresel likidite koşulları iyileşecek" demesine rağmen faizi 0.75 puan indiren Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın kafası iyice karıştı. 16 Haziran'da Konya'da yaptığı açıklamada "Irak kaynaklı hareketleri sadece oynaklık olarak görüyoruz" diyen Erdem Başçı dün ise ölçülü indirimi Irak'ı bahane ederek savundu.

TEMKİN IRAK YÜZÜNDEN!

Dün ekonomistlerle toplantı yapan Erdem Başçı'nın "Küresel rahatlamaya karşılık jeopolitik riskler var. Irak'taki gelişmeler de temkinli duruşun devam etmesi gerektiğini gösteriyor. Para politikasındaki tutumumuz Irak ve sonbaharda gündeme gelecek Amerikan Merkez Bankası (Fed) kararlarına karşı sigortadır" dediği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, indirime 'ölçülü' bir şekilde devam edeceği sinyalini veren Başçı, "Faizdeki indirimin seri olup olmayacağını enflasyondaki değişim belirleyecek. Ocak ayına göre daha sıkı para politikası yürütülüyor. İç politika açısından rahat bir dönem yaşanıyor. Enflasyonda bozulmama koşulu ile politika faizinde limitli indirimler söz konusu olacak" dedi. Sunumda, "Enflasyon bu aydan itibaren hatırı sayılır ölçüde gerileyecek" ifadesi kullanıldı.

ZEYBEKCİ TOPA TUTTU
Merkez Bankası'nın 'ölçülü indirimi'ne hükümetten gelen tepkiler de devam ediyor. Twitter'da faiz kararını eleştiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, üreten, istihdam sağlayan, ihracat ve yatırım yapan reel sektörün beklentilerinin farklı olduğunu belirterek, "Merkez Bankası'nın kararı reel sektörün beklentilerinin uzağında, para piyasalarının yakınındadır. Bu oranlar yatırım ve üretimi zorlaştırır. Düşük indirim para piyasalarının faiz beklentisini desteklediği için sıcak para girişiyle faize yatan para, spekülasyon için uygun zaman bekler. Gerçek değerinde olması gereken TL için yüksek faiz uygun değildir, kurları ithalat için cazip, ihracat için engelleyici hale getirir. İhracat yaparak milli büyümeyi sağlayan özkaynağı yaratma fırsatlarını yüksek faizle oluşan aşırı değerli TL ile kaybeder ithalatla büyürüz. İthalatla büyüme devamlı olarak krize zemin hazırlayan cari açık balonları yaratır" dedi.

MERKEZ DE TWEET ATACAK
Merkez Bankası, Başbakanlık Genelgesi kapsamında sosyal medya hesaplarını finansal eğitim için kullanmaya başlıyor. Bu kapsamda, TCMB adına Twitter'da: @Merkez_ Bankasi (Türkçe) ve @CentralBank_ TR (İngilizce), Facebook'ta: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, YouTube'da: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Flickr'da: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hesapları açıldı. TCMB, sosyal medya paylaşımlarını sadece bu hesaplardan yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafası karışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN