'Mobilya bizde 1.5 Fransa'da 7 dolar'

Giriş Tarihi: 26.6.2014

Mobilya sektörü, ihracatta niteliği artırmak için proje pazarı yarışması yapıyor. Amaç, 1.5 dolar olan ihracat kilo fiyatını artırmak

Türk mobilya sektörü, ihracatta niteliği artırmak için kolları sıvadı. Türkiye'nin ihraç ettiği mobilyanın kilosu 1.5, Fransa'nın ise 7 dolar olduğundan yola çıkan sektör, ihracatta miktarı artırmak kadar, katma değer yaratarak fiyatı da artıracak. Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) organizasyonuyla bu yıl 2'ncisi gerçekleşecek 'Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması' da bu amaca yönelik olarak planlandı. Para ödülünün kaldırıldığı yarışmada dereceye giren projenin sahibine sanayici olması için destek verilecek.

AR-GE ARTIRILACAK

MAPP Yürütme Kurulu ve AKAMİB Başkanı Bülent Aymen, "Başarılı tasarımcılarımıza her türlü imkânı sağlayacağız" dedi. Fransa'nın mobilya ihracatında kilo başına 7, Almanya'nın ise 4.5 dolarlık gelir elde ettiğini, Türkiye'de bu rakamın 1.5 dolar olduğunu söyleyen Aymen, "Bağımsız tasarımcılar ile Ar-Ge merkezleri ile anlaşıp fark yaratabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mobilya bizde 1.5 Fransa'da 7 dolar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN