Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal güvenlik verileri satılamayacak

Vatandaşın sağlık ve sigorta bilgilerinin satışına izin veren düzenleme Torba Yasa'dan çıkarıldı. SGK, kimsenin bilgilerini satamayacak

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Vatandaşın sağlık ve sigorta bilgileri sır olarak kalacak. Milyonlarca vatandaşa ait sağlık sırlarının yerli, yabancı şirketlerin eline geçmesine neden olacağı endişesi yaratan düzenleme değiştirildi. Vatandaşların sağlık verilerinin satışına imkân getiren düzenleme Torba Yasa'dan çıkarıldı. SGK, işveren, sigortalı, emekli, genel sağlık sigortalısı, dul ve yetim verileriyle işletmelerin ticari sırlarını şirketlere satamayacak.

YILMAZ'DAN GARANTİ
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren Torba Tasarı'da yer alan sağlık, sigorta sırları konusu tartışmalara neden oldu. Bu verilerin satışının Anayasa tarafından güvence altına alınan kişisel verilen gizliliği ilkesine aykırı olduğu belirtildi. SGK bürokratları ise kişisel bilgilerin gizliliği korunduğu sürece problem yaşanmayacağını belirterek, bilgilerin görülebilmesi için firmaların izin vermesinin gerektiğini söyledi. Komisyonda nöbetçi bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bu eleştirilere karşılık, "Kişilerle ilgili hiçbir bilgi satılmayacaktır. Bu düzenleme ile lisansların kullanım hakları, teknik danışmanlık için talepte bulunuluyor" dedi. Türk Eczacıları Birliği İkinci Başkanı Arman Üney, bu bilgilerin önemli bölümünün eczaneler tarafından verildiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal güvenlik verileri satılamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN