Singapurlular kapımıza geldi

3'üncü Havalimanı'nın finansman paketi eylüle kadar tamamlanıyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, "Singapurlular para vermek için kapımızı çaldı, istemedik" dedi

Giriş Tarihi: 27.6.2014
İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı'nın dünya çapında prestijli bir proje olduğunu belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, finansmanda herhangi bir zorluk yaşamadıklarını açıkladı. Projenin finansman paketini ağustos veya eylülde tamamlayacaklarını belirten Özdemir, ismi henüz belli olmayan havalimanı inşaatında birçok yabancı grubun çalışmak istediğinin de altını çizdi. Projenin finansman çalışmalarını yürüten Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir de, "3'üncü Havalimanı çok verimli ve gelecek vaat eden bir proje. Singapurlu bir yatırım devi projenin finansmanında yer almak için çok ısrar etti. Kapımıza geldiler ancak Malezyalı ortaklarımız nedeniyle reddettik" diye konuştu. Projenin Türkiye için geç kalmış bir yatırım olduğunu da vurgulayan Özdemir, burası tamamlandığında Sabiha Gökçen'in de şehir içinde kalacağı için değerini katlayacağını vurguladı.

MASTIR PLAN HAZIR
Özdemir, 3'üncü Havalimanı projesinin mastır planının tamamlandığını, süreci hızlı bulduklarını söyledi. Özdemir, "ÇED ve imar raporlarıyla terminal ve otoyollar bağlantıları, metro, hızlı tren gibi detaylar düşüldüğünde bir yıl hızlı bir süre. Devlet de bu süreçte bize çok destek oldu. Avrupa'da böyle bir projenin mastır planı iki yıldan önce bitmezdi" diye konuştu.

'DAĞITIM HİPERMARKET GİBİ, CİROSU BOL KâRI AZ'
Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi'ni (KEDS) bir yıl önce 26.3 milyon dolara devralan Limak-Çalık Kosova Enerji, sekiz ayda 15 milyon euroluk yatırımla bölgedeki kaçak oranını yüzde 30'a düşürdü. KEDS Akademi'nin Priştina'daki diploma töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Burada Tito döneminden kalan sayaçlar var. Tüm bunları değiştiriyoruz. Teknik eksiklikten kaynaklanan kayıp oranları biz aldığımızda yüzde 18'lerdeydi. Sekiz ayda bunu da yüzde 15'lere çektik. Hükümete her yıl yüzde 3 düşürme sözü verdik. Altındaki her oran kârımızdır" dedi. Kosova'da 450 bin aboneye yılda 5 milyar kwh'lik elektrik dağıttıklarını belirten Özdemir, yatırım miktarını 20 milyon dolara çıkaracaklarını vurguladı.

EBITDA DÜŞÜK

Nihat Özdemir, devasa yatırımlar yapılan elektrik dağıtım şirketlerini de finansal performans açısından hipermarketlere benzetti. Dağıtım şirketlerinin cirolarının çok yüksek olduğunu anlatan Özdemir, "Tıpkı hipermarket gibi, kasadan çok nakit akıyor. Cirolar yüksek ama EBITDA'ya sıra gelince aynı performans yok. Kârlılık yüzde 2'lerde. Örneğin BEDAŞ orta ölçekli bir banka gibi çalışıyor. Şirketler satılırken de bu performansa bakılıyor" diye konuştu. Çalık Holding'le uyumlu çalıştıklarını anlatan Özdemir, bölgedeki tüm ihalelerde birlikte hereket edeceklerini belirtti.

İNŞAATTA EN İYİLER YER ALACAK
3'üncü Havalimanı inşaatında alanında dünyanın en iyi şirketlerinin çalışacağını vurgulayan Özdemir, "Seneye betonu dökmemiz lazım. Gecikme olmamalı" diye konuştu. Özdemir, Kuveyt, Bahreyn, Slovenya ve Arnavutluk havalimanı ihaleleriyle ilgilendiklerini belirterek, "Yurtiçinde de Mersin ve Diyarbakır'daki yenilemeyi takip ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Singapurlular kapımıza geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN