Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köprü ve otoyolların halka arzı gerçekleşiyor

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, köprü ve otoyolların gelirlerinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca (ÖİB) kurulacak şirkete verileceğini belirterek, "Şirket, gelirlerin KDV'sini Maliye Bakanlığına yatıracak. Paranın bir kısmı yolların bakım ve onarımı için Genel Müdürlüğe verilecek. KGM'ye verilecek kısım sözleşmede belirlenecek, yüzde 25 civarında bir rakam olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 29.6.2014 12:13
Turhan, köprü ve otoyolların halka arzı konusunda gerekli düzenlemenin yapıldığını belirterek, "Kanunumuz daha önce köprü ve otoyolların bakım işletmesiyle birlikte devredilmesine cevaz veriyordu. Şimdi halka arza da cevaz verir hale geldi" diye konuştu.

Köprü ve otoyolların halka arzının ÖİB yetkisinde olduğunu dile getiren Turhan, bu kapsamda bağımsız bir şirket kurulacağını, söz konusu şirketin yapısının, yönetiminin ve teşkilatının ÖİB tarafından belirleneceğini kaydetti.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından köprü ve otoyollardan toplanan gelirlerin ÖİB tarafından kurulacak ticari şirkete verileceğini anlatan Turhan, şöyle konuştu:

"Şirket, gelirlerin KDV'sini Maliye Bakanlığına yatıracak. KGM ile şirket arasında yapılacak sözleşmeyle, bu yollardan toplanan paranın bir kısmı, yolların bakım ve onarımının yapılması için bize verilecek. KGM'ye verilecek kısım sözleşmede belirlenecek, yüzde 25 civarında bir rakam olacak."

- Köprü ve otoyol özelleştirme süreci

- Köprü ve otoyolların özelleştirme süreci


Köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ihalesi 17 Aralık 2012 yılında yapılmıştı. Tek paket halinde, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle ve fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıllık süre için gerçekleştirilen özelleştirme ihalesine 3 konsorsiyum katılmış ve en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolar bedelle Koç Holding AŞ-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu vermişti. İhale, daha sonra iptal edilmişti.

Toplam uzunluğu 1975 kilometre olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile otoyolların özelleştirme işlemi, Türk Telekom'un 6,5 milyar dolarlık özelleştirmesinin ardından en yüksek özelleştirme olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köprü ve otoyolların halka arzı gerçekleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN