Bir arabaya 175 yıl mesai

Giriş Tarihi: 3.7.2014

Küba'da araba satışı artık serbest ama alan yok. Ayda 20 dolar kazanan Kübalı'nın bunun için 175 yıl çalışması gerek

Ambargo ve ithalat yasağı yüzünden 'klasik arabalar diyarı' olarak anılan Küba'da, 50 yıl sonra ilk kez otomobil satışları serbest bırakıldı. Ancak bu karar bir Kübalı'nın ayağını yerden kesmek için yeterli değil. Çünkü ayda ortalama 20 dolar kazanan bir Küba vatandaşının yeni bir otomobil sahibi olması için 175 yıl çalışması gerekiyor. Fidel Castro'nun hastalığının ardından yönetime kardeşi Raul Castro geçen yıl Obama'yla görüşüp el sıkıştığında yeni bir dönemin sinyallerini vermişti. Bu, ilk olarak ocakta otomobil satışlarındaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla başladı. Ancak altı ayda sadece 50 otomobil satıldı. Satıştan elde edilen gelir ise 1.2 milyon dolar.

YÜZDE 100 VERGİ

Yasaktan önce özel izinle alınan yeni otomobillerin satışından Küba hükümeti yüzde 100 vergi alıyor. Buradan gelen verginin en az yüzde 70'i toplu taşıma hizmetlerini iyileştirmeye ayrılacak. Otomobil fiyatları ise komşulara kıyasla 4 kat daha pahalı. Örneğin ABD'de 13 bin dolara satılan bir otomobilin fiyatı Küba'da 42 bin dolardan başlıyor.

BİR OTOMOBİL İÇİN 5 SENE KUYRUK
Fidel Castro döneminde Kübalılar, sıfır otomobil almak için gelir beyanında bulunup, hükümete başvuruyordu. Uzun başvuru kuyruklarından dolayı bir kişiye 5 yılda sıra gelmesi alışılan bir durumdu. Özel izin ise rüşveti artırdığı için eleştirilen bir yöntemdi. Yılda 200 adet araba için 100 bin başvuru yapıldığını belirten Kübalılar, 2'nci el otomobili ise komşu ülkelere kıyasla 6 kat pahalıya satın alıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir arabaya 175 yıl mesai
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN