Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon inişe geçti

Aylık enflasyon yüzde 0.31 artarak sürpriz yapsa da yıllık TÜFE 7 ay aradan sonra ilk kez inişe geçti. Enflasyon % 9.66'dan 9.16'ya geriledi. Goldman Sachs, "Merkez Bankası faizi 1 puan indirir" diyor

Giriş Tarihi: 4.7.2014
M erkez Bankası'nın faiz indirimine engel olarak gördüğü enflasyon bahanesi ortadan kalkıyor. Mayısta yüzde 9.66 ile tepe noktasına ulaşan yıllık enflasyon, 7 ay aradan sonra düşüşe geçti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun dün açıkladığı verilere göre, enflasyon haziran ayında, gıda ve ulaştırma fiyatlarındaki yükselişlerin etkisiyle yüzde 0.31 ile beklentilerin üstünde geldi. Yıllık TÜFE ise yüzde 9.16'ya indi. Yüzde 9.65 olan çekirdek enflasyon da bu yıl ilk kez geriledi.

RAMAZAN FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA

Aylık enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde, özellikle gıda fiyatlarındaki artış etkili oldu. Kuraklığın yanı sıra, ramazan öncesinde yapılan zamlar enflasyonu yukarı çekti. Son 11 yılda haziran ayı artış ortalaması yüzde 2.42 gerileyen gıda fiyatları, geçen ay yüzde 0.36 yükseldi. Gıda fiyatlarındaki artış, lokanta ve otel grubundaki fiyatları da yüzde 0.92 yukarı çekti. Akaryakıt ve ulaşım ücretlerindeki artışın etkisiyle ulaştırma grubundaki artış ise yüzde 0.50 oldu.

BAŞBAKAN HAKLI ÇIKIYOR

Enflasyondaki düşüş Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Faiz sebep enflasyon sonuç" sözlerini hatırlattı. Merkez Bankası, mayıs ayından bu yana faizi toplam 1.25 puan indirdi. 22 Mayıs'ta 50 baz puan, 23 Haziran'da ise 75 baz puanlık faiz indirimi yapıldı. Faizdeki kademeli indirimin haziran enflasyonuna yansımaya başladığı görüldü. Para Politikası Kurulu, 17 Temmuz'da aylık toplantısını gerçekleştirecek. Goldman Sachs dün yayınladığı raporda, çekirdek enflasyondaki düşüşe dikkat çekerek, "Merkez Bankası para politikasını yaz aylarında gevşetmeye devam edecektir. Yılın ikinci yarısında 1 puanlık faiz indirimi yapacağı beklentisindeyiz" denildi.

TEMMUZ AYINDA EKSİ ENFLASYONU YAŞAYACAĞIZ
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyonun artık aşağı yönlü bir seyir izlediğini belirterek, "Temmuzda eksi enflasyonu yaşayacağımıza inanıyorum" dedi. Türkiye'de beklenti enflasyonunun yüzde 7.5 seviyelerde iken bankalar nezdindeki reel faizin yüzde 14-15 seviyelerinde bulunduğunu kaydeden Zeybekci, "Bu kabul edilebilir değil. Yatırımı teşvik edici bir faiz oranı olarak görmüyorum. Bu faizlerle hiç kimse üretim potansiyelini artırma yönünde bir adım atmaz" dedi. 2015 Haziran itibarıyla enflasyon beklentisinin yüzde 7.5'in de altında olduğuna dikkati çeken Zeybekci, Merkez Bankası'ndan faizleri aşağı indirmesini beklediklerini ifade etti.

EN FAZLA GİYİM VE AYAKKABI DÜŞTÜ
Haziranda TÜFE'de yer alan ana harcama gruplarında aylık bazda en yüksek artış, yüzde 1.72 ile eğitimde gerçekleşti. Sağlıkta yüzde 0.98, lokanta ve otellerde yüzde 0.92 artış oldu. Aylık en fazla düşüş, yüzde 1.25 ile giyim ve ayakkabı grubunda görüldü. TÜFE'de, haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık en fazla artış yüzde 13.22 ile lokanta ve oteller grubunda oldu.

DOLAR VE FAİZİ ABD YÜKSELTTİ
Enflasyon verisi ve ABD'den gelen tarım dışı istihdam rakamları piyasalarda dalgalanmalara neden oldu. Enflasyonun açıklanmasının ardından 2.1350 TL'ye yükselen dolar, daha sonra tekrar geriledi. Öğleden sonra ise ABD'den gelen veriler tansiyonu yükseltti. ABD'de tarım dışı istihdamın 288 bin ile beklentiyi aşması, işsizliğin beklentinin altında kalması doları 2.14 TL'nin üstüne çıkardı. Gösterge tahvilin faizi de yüzde 8.47'ye yükseldi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon inişe geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN