Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat ihracın da kralını yaptı

Giriş Tarihi: 4.7.2014

Ziraat Bankası tahvil ihracında da sektörü solladı. Bankanın 750 milyon dolar borçlandığı ihraca 5 kat talep geldi

Aktif büyüklüğünde sektörün en iyisi olan, en fazla kâr eden, son 1 yılda kredilerini en çok artıran banka olan Ziraat, uluslararası yatırımcıların da gözdesi oldu. 5 yıl vadeli tahvil ihracı ile 750 milyon dolar kaynak sağlayan banka, son dönemin en düşük faiziyle borçlanma gerçekleştirerek sektörünün en iyileri arasına girdi. İhraca 5 kat talep gelmesi de bankanın uluslararası kredibilitesini tescilledi.

SEKTÖRÜN 1 PUAN AŞAĞISINDA

Bankadan yapılan açıklamada, "Tahvil ihracı yüzde 4.341 getiri ve 4.25 kupon oranı ile 6 ayda bir kupon ödemeli olarak gerçekleştirildi. Bu işlem, son dönemde Türk bankaları tarafından yapılan ihraçlar içerisinde en düşük orandan borçlanma" denildi. Sektörde aynı vadeli borçlanmalarda faiz yüzde 5'i buluyor.

KREDİBİLİTEYİ GÖSTERİYOR

Bank of America Merrill Lynch, JP Morgan, Citibank, HSBC ve Deutsche Bank'ın düzenleyici olarak yer aldığı ihraca ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa olmak üzere geniş bir coğrafyadan çok sayıda yatırımcının talep gösterdiğini ifade eden banka, "İhraç tutarının 5 katı talep geldi. Bu yüksek talep bankanın uluslararası kredibilitesinin bir göstergesi" açıklamasında bulundu.

4 ŞEHİRDE YATIRIMCILARLA GÖRÜŞÜLDÜ
Zirat Bankası 20-25 Haziran tarihlerinde Londra, Los Angeles, New York ve Boston'da yatırımcılarla tanışmıştı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın bu yıl içinde ilk eurobond ihracı için çalışmalara başladıklarını söylemiş; ihracının 500 ila 1 milyar dolar arasında olacağını açıklamıştı. Aydın ayrıca TL cinsi eurobond ihracının da gündemlerinde olduğunu söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat ihracın da kralını yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN