Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google'a Goldman'dan hatalı e-mail baskısı

Giriş Tarihi: 5.7.2014
ABD'nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, şirket için kritik önem taşıyan gizli bilgiler içeren bir e-postayı, yanlışlıkla alelade bir gmail e-posta hesabına attığını fark edip, Google'dan yardım istedi. Bir Goldman çalışanı, e-posta uzantısına '@ gs.com' yazmak yerine, yanlışlıkla '@gmail.com' yazdı ve kriz patlak verdi. Google, Goldman Sachs ile görüşmelerinin ardından, e-postanın yanlışlıkla gönderildiği hesabı engelledi.

MAHKEME EMRİ ÇIKARILDI

E-postada yer alan veriler Goldman Sachs için hayati önem taşıyor olsa gerek. Öyle ki, firma yetkilileri e-postanın silinmesi için mahkeme emri çıkarmaya çalışıyor. Normal şartlarda, yanlışlıkla gönderilen e-postalar için yapılabilecek hiçbir şey yok. Google'ın Goldman Sachs'ı kayırmasının sebebi ise ilgili e-postada kritik borsa hesabı bilgilerinin yer alması olarak gösteriliyor. Google, ilgili e-postanın herhangi bir alıcıya ulaşmadığını ve hesap engellendiği için de kimse tarafından görülemeyeceğini açıkladı.

Google'da "unutulma hakkı" silmeleri başladı
Mayıs ayında Avrupa mahkemelerinin verdiği bir karar google'a insanların haklarında çıkan kötü içerikleri silme hakkı verdi. Avrupa mahkemelerinin "unutulma hakkı" olarak aldığı karar sonrası herkes google'daki geçmişini silebilecek. Şu ana kadar silinen içeriklerin en önemlisi Merrill Lynch'in eski CEO'su Stanley O'Neal hakkında çıkan bir BBC Blog yazısı. Google, Türkiye'den gelebilecek geçmişi silme başvurularını dikkate almayacak. Google Türkiye, bunun nedeni olarak ise Türkiye'nin, Avrupa Veri Koruma Yasası kapsamı dışında olmasını gerekçe göstermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'a Goldman'dan hatalı e-mail baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN