Şimdi İran zamanı

Batı'nın yaptırımları zayıflatması, döviz ve uçuş yasağının kalkması, Erdoğan-Ruhani görüşmesi ekonomiye yansıdı. İran'dan gelen turist sayısının 1.5 milyonu aşması bekleniyor. İhracatçılar da Irak'taki ihracat kaybının İran'la telafi edilebileceğini söylüyor

Giriş Tarihi: 5.7.2014
Suriye ve Irak konusundaki görüş ayrılıklarının ikili ilişkiler üzerindeki gölgesi, Batı yaptırımları, Ahmedinecad dönemindeki gerginliklerle sekteye uğrayan İran'la ilişkiler normale dönüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında yaptığı İran ziyareti, ardından haziranda 18 yıl aradan sonra İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'ye gelişi bu normalleşme açısından son derece kritikti. Siyasi liderlerin karşılıklı ziyaretleriyle yeniden canlanan ilişkilere Batı'nın İran'a yaptırımlarını zayıflatması ve Ruhani'nin döviz yasakları ile uçuş engelini kaldırması da eklenince ekonomide bahar havası başladı. Haziranda en fazla ihracat artışı yüzde 40 ile İran'la oldu. Antalya'ya gelen turist sayısı binler seviyesinde olsa da artışın yüzde 408'i bulması turizm sektöründe heyecan yarattı. İstanbul'a ise 5 ayda İran'dan gelen turist sayısı yüzde 51 artarak 187.3 bine çıktı. Hatta İranlı turistler Almanya ve Rusya'dan sonra üçüncü sıraya yerleşti. Turizmciler, yıl sonunda İran'dan gelen turist sayısının 1.5 milyonu geçeceğini söylüyor.

İKİ KATI HARCIYORLAR
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "2015'te İran'den gelen turist sayısı 2 milyonu bulur" diyor. TUROB Başkanı Timur Bayındır da bir turistin günde 840 dolar harcadığını, İran'dan gelenlerde ise bu rakamın 2 bin doları geçtiğini vurguluyor. TUROFED Başkanı Osman Ayık ise Mahmud Ahmedinejad döneminde Antalya'ya direkt uçuşların yasak olduğunu, bu yasağın Ruhani döneminin başlamasıyla kalktığını ve bölgede patlama yaşandığını söylüyor.

THY ETKİSİ BÜYÜK

Tur operatörleri de İran'dan gelen turist sayısının artmasında THY'nin etkisi olduğunu düşünüyor. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal "Önceden sadece Tahran'da bilet satış ofisi vardı. Şimdi 7-8 şehre sefer başlatıldı" diyor. Jolly Tur Onursal Başkanı Sinan Vardar da şöyle konuşuyor: "Eğer THY charter seferlerini artırırsa hatta ülkeyle sadece turist taşımak için charter seferi başlatırsa İranlı turist sayısı 2016'da 3 milyonu bulur."

IRAK'TAKİ İHRACAT KAYBINI TELAFİ EDİLEBİLİR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Irak pazarındaki gerilemeyi İran'a gerçekleştirilen ihracat artışı ve AB pazarıyla telafi edebileceklerini söyledi. Büyükekşi, "Elbette Irak'taki durumun stabilize olması, ülkedeki talebin Türkiye üzerinden karşılanmasıyla bu pazara yönelik olumsuz tablonun geçici olacağına inanıyoruz" dedi. Büyükekşi, İran'a yönelik ihracat artış temposunun ambargonun zayıflatılması ve Tercihli Ticaret Anlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle artarak devam edeceğini öngördüklerini söyledi. Büyükekşi, "İran'a yönelik gümrük tarifelerinde indirime gidilmesi ve ihracatta uygulanan ekonomik müeyyidelerin kalkması ile çok daha büyük bir pazarın ihracatçımızın erişimine açılacağını düşünüyoruz. İran'a haziranda tekstil ve hammaddeleri, iklimlendirme sanayi, demir ve demirdışı metaller olmak üzere tüm sektörlerde artış oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi İran zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN