Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finlandiya katili Jobs

Finlandiya Başbakanı Stubb, Apple'ın CEO'su Jobs'u ülkesinin katili olmakla suçladı. Stubb, "Sanayimiz kağıt ve bilişime dayanıyordu. Bunları Jobs bitirdi" dedi

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Finlandiya Başbakanı, teknoloji devi Apple'ın 2011'de vefat eden CEO'su Steve Jobs'u ülkesini krize sürüklemekle suçladı. Başbakan Alexender Stubb, Apple'ın piyasaya sürdüğü teknolojiler yüzünden Finlandiya şirketlerinin battığını açıkladı. Başbakan, Dagens Endüstri'ye verdiği röportajda, "Sanayimizin dayandığı iki temel sektör vardı. Bunlar kâğıt ve bilişimdi" dedi. Apple tarafından piyasaya sürülen iPad'in kâğıt sektörüne çok ağır darbe vurduğunu belirten başbakan, iPhone'un ise Nokia'yı iflasa sürüklediğini aktardı. Studd 2 yıldır süren ekonomik krizin ardından haziran ayında başbakanlık koltuğuna oturdu. Çökmüş bir ekonomiyi devralan başbakan "Steve Jobs işimizi elimizden çaldı. Ancak ülkemiz için değişim zamanı geldi" diye konuştu.

MICROSOFT'A SATILDI

Sanayinin ormancılıktan biyoenerji sektörüne doğru kaydığını kaydeden Stubb, "Bilişim sektörü de toparlanmaya başladı. Bütün sektör Nokia'ya dayanmıyor" diye konuştu. Finlandiya ekonomisinde yaşanan çöküşün başlıca nedeni Nokia'nın hızla değer kaybetmesi olarak gösteriliyor. Bir zamanlar dünya devi olan Nokia, nisanda zararına Microsoft'a satıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finlandiya katili Jobs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN