Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da Portekiz alarmı

Portekiz'in en büyük bankası BES'te yaşanan hissedar sorunları piyasaları sarstı. Avrupa borsalarında sert düşüşler gözlenirken, Ortadoğu'da yükselen gerilimin de eklenmesiyle altın fiyatları uçuşa geçti

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Portekiz ve İtalya'dan gelen haberler, piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) haziran ayı toplantı tutanakları sonrası oluşan iyimser havayı yerle bir etti. İtalya'da sanayi üretiminin mayısta yüzde 1.2 ile Kasım 2012'den beri en büyük düşüşü kaydetmesi ve Portekiz'in en büyük bankası Banco Espirito Santo'nun (BES) hissedarlarına ilişkin endişeler Avrupa borsalarını sarstı. BES'in ana ortağı olan Espirito Santo Financial Group, sahibi olan ESI'deki sorunlar nedeniyle, hisse ve borçlanma senetlerindeki işlemlerin askıya alınmasını istedi. Bu haberin ardından BES'in Portekiz borsasındaki hisseleri gün içinde yüzde 16 değer kaybetti. Bankayı kuran Espirito Santo ailesinin sahip olduğu holding şirketi ESI, mayıs ayındaki denetimlerde tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle inceleme altında tutuluyor.

DOLAR 1 AYIN DÜŞÜĞÜNDEN DÖNDÜ

Jeopolitik risklerin petrol fiyatlarını yükseltmesiyle geçen ay 2.15 TL'yi aşan dolar, fiyatların yeniden düşüşe geçmesi ve Fed'in haziran toplantı tutanakları sonrası oluşan iyimserlikle dün güne, bir ayın en düşük seviyesinden başladı. Fed'in faiz artırımlarına başlamada acele etmeyeceğinin anlaşılmasıyla güne, 13 Haziran'dan bu yana en düşük seviye olan 2.1140 TL'den başlayan dolar, Avrupa borsalarında yaşanan düşüşlerin etkisiyle tekrar 2.12 TL'nin üstüne çıktı. Borsa İstanbul ise günü yüzde 1.14 düşüşle tamamladı.

MÜJDE: PETROL DÜŞÜYOR
19 Haziran'da 115.71 dolarla 9 ayın zirvesini gören Brent hampetrolün varil fiyatı, dün 108 dolarla bir ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Petrol fiyatlarındaki düşüşte Libya'da El Sharara petrol sahasının yeniden faaliyete geçmesi, ABD'deki zayıf talep ve Irak'tan arzda yaşanabilecek olası sıkıntılara ilişkin endişelerin azalması etkili oldu. Petroldeki düşüş enerji ihtiyacını ithalatla karşılayan Türkiye ekonomisine ilişkin endişelerin de azalmasına yardımcı oluyor. Petrol fiyatlarında her 10 dolarlık artış, enflasyonu 0.5 puan, cari açığı 4 milyar dolar yükseltiyor.

FED ÇIKIŞ PLANINI BELİRLİYOR
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son yaptığı para politikası kurulu toplantısının tutanakları, bankanın ABD ekonomisinin gevşek para politikaları döneminden nasıl çıkarılacağının planlarını detaylandırmaya başladığını gösterdi. Tutanaklara göre faiz oranlarının gelecekte nasıl yönetileceğine ilişkin plan üzerinde bir anlaşma yakın görünüyor. Tutanaklar, Fed'in hedef faiz oranında taban ve tavan belirlemek için gecelik repo kontratları ve bankaların rezerv fazlasına ödenen faizi birlikte kullanmayı planladığını ortaya koydu.

ALTIN 4 AYIN ZİRVESİNDE
FED toplantısından sürpriz bir sonuç çıkmaması, Ortadoğu'da yaşanan gerilim ve dolardaki düşüş, yatırımcıların güvenilir liman arayışını hızlandırdı. Altının ons fiyatı yüzde 1.5 yükselerek 1.345 dolarla 4 ayın zirvesine çıktı. İç piyasada altının gramı 92 liraya ulaşırken, çeyrek altın 151 lirayı geçti. Ukrayna- Rusya gerginliği, IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi ve son olarak Gazze'de Hamas ile Filistin arasında yaşanan gerginlik, fiyatların yükselmesinde etkili oldu. Öte yandan palladyum fiyatları da 875 dolarla Şubat 2001'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da Portekiz alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN