Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizden kaçış başladı

Mayıs 2013 ile Nisan 2014 arasında 34.5 milyar dolarlık rekor artışla 170 milyar dolara ulaşan döviz hesaplarında çözülme hızlandı. 2 ayda 7.1, son bir haftada 2.7 milyar $ satıldı

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Gezi Parkı olayları, 17 Aralık darbe girişimi ve 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin belirsizliklerin yarattığı risk algısıyla, dövize hücum eden yerli yatırımcı, Türk Lirası'na dönmeye başladı. Merkez Bankası'nın yayınladığı verilere göre, bankalardaki döviz hesaplarında bir haftada yaklaşık 2.7 milyar dolar, son iki ayda ise 7.1 milyar dolar çözülme yaşandı.

BİR YILDA REKOR ARTIŞ

25 Mayıs 2012 ile 31 Mayıs 2013 tarihleri arasındaki bir yıllık dönemde sadece 7 milyar dolar artan döviz hesapları, ondan sonraki bir yıllık süreçte ise tarihinin en yüksek artışını gösterdi. 31 Mayıs 2013 tarihinde 135 milyar 230 milyon dolar seviyesinde bulunan bankalardaki döviz hesapları, 25 Nisan 2014'e kadar geçen 11 aylık süreçte 34.5 milyar dolarlık rekor artışla 169 milyar 741 milyon dolara çıktı. Fakat, yerel seçimlerin siyasi istikrarın süreceği algısını pekiştirmesi ve gelişmekte olan ülkelere ilginin tekrar artması dövizden kaçışı başlattı. 25 Nisan'dan 27 Haziran'a kadar geçen sürede döviz hesaplarında 7.1 milyar dolarlık çözülme oldu. Bu çözülmenin 2.7 milyar dolarlık kısmı 20-27 Haziran arasında yaşandı.

TL'YE GEÇİŞ BAŞLADI

Kurun dar bir bantta dalgalandığını belirten Burgan Yatırım Başekonomist Haluk Bürümcekçi, dövize yatırım yapanların bu eğilimden sıkıldığını söyledi. Türk Lirası faiz oranlarının hala cazip olduğuna işaret eden Bürümcekçi, "Dövizden sıkılanlar TL'ye geçiş yapıyor. TL faiz oranları biraz düşse de hala cazip. Döviz hesapları çözülme eğilimine girdi" dedi.

İSTİKRAR GÜVENİ SAĞLADI
Gelişen ülkelerin merkez bankalarının parasal sıkılaştırmada aceleci davranmayacaklarının belirginleşmesinin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin yerel para birimlerinin güçlü kalmasını sağladığına işaret eden Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, "30 Mart seçimleri sonrası sağlanan politik istikrarla birlikte güven ortamının sağlanması da TL'yi destekledi" dedi.

Oktay ÖZDABAKOĞLU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizden kaçış başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN