Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'e jet yakıtı satmadık

Giriş Tarihi: 15.7.2014

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin İsrail'e jet yakıtı satmadığını belirterek, "Bu konudaki hassasiyetimizin bilinmesini isterim" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin İsrail'e jet yakıtı sattığı iddialarına yanıt verdi. Bakan Yıldız, "Bizim Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak İsrail'e herhangi bir satışımız söz konusu değildir. Ne geçen ay, ne de ondan önceki ay biz İsrail'e herhangi bir jet yakıtı satmadık. Bu konudaki hassasiyetimizin, soranlardan daha az olmadığının bilinmesini isterim" dedi. İsrail'e satışlardan Kuzey Irak'ın sorumlu olduğunu belirten Yıldız, "Petrolün sahibi Irak. Bunu ihale eden ve satan, sevkiyatını yapan Irak. O yüzden, bu satışın sorumlusu onlardır. İsrail'e mi, başka bir yere mi satıyor, biz o kısmına girmiyoruz. Ama kendilerine sordum, İsrail'e satmadıklarını söylediler. Kamu olarak böyle bir satış gerçekleştirmedik" şeklinde konuştu.

BM KARARLARI BAĞLAYICI

Kuzey Irak petrolünün paylaşımı konusunda da bilgi veren Yıldız, Birleşmiş Milletler kararlarının bağlayıcı olduğunu belirtti ve ekledi: "Iraklı kardeşlerimizin kendi verdiği karar doğrultusunda, yüzde 83'ünün Bağdat'a, 17'sinin de Kuzey Irak'a aktarılması gerektiğini söylemiştik. Bu Irak'ın belirlediği bir hak paylaşımıdır."

GEÇİCİ HESAPLAR KALICI OLUYOR
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin 3 bakanıyla Türkiye'ye gelmesini değerlendiren Yıldız, Halk Bankası'nda biriken petrol parasından Kuzey Irak'ın payına düşen miktarın tahsilatının gerçekleştiği iddialarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Üç bakanın tahsilat için geldiği yönünde iddiaların doğru olmadığını söylemem lazım. Geçici olan hesapların, kalıcı hale gelmesi ve yetkililerle bu hesapların açılması için geliyorlar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'e jet yakıtı satmadık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN