Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigorta sektöründe risk seçimi önem kazanıyor

Giriş Tarihi: 16.7.2014

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, sigorta sektöründe şirketlerin risk konusunda daha seçici olmaya başladıklarını belirtti. Pamukçu, bazı branşlarda teknik kârlılığa ve hizmete yönelik fiyatlandırmaya geçildiğinin altını çizdi

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, Türk sigorta sektörünü değerlendirdi. Sektörün, 2013 yılında olumlu bir eğilim göstermeye başladığına dikkat çeken Pamukçu, "Bu gelişmenin ekonomiye ve sektörün iç dinamiklerine bağlı olarak 2014 yılı için de azalarak da olsa süreceğine inanıyorum" diye konuştu. Sektörün son dönemlere kadar çoğunlukla üretim hacmine ve fiyata yönelik olarak hizmet verdiğini söyleyen Pamukçu, şunları söyledi: "Bu yapı son yıllarda değişmeye başladı ve sektörde her branşta olmasa bile bazı branşlarda teknik kârlılığa ve hizmete yönelik fiyatlandırma yapıldığı görülmeye başlandı." Türk sigorta sektöründe 2013 yılından itibaren üretim yapma isteğine paralel riskin seçimini, değerlendirmesini ve fiyatlandırmasını da ön plana alan davranış şekli oluşmaya başladığını belirten Pamukçu, açıklamasına şu şekilde devam etti: "Sektörün bu trendi devam ettirmesi için her branş ve üründe piyasa gerçeklerinin yanında aktüeryal çalışmalara daha fazla önem vermesi, riskin değerlendirmesi ve fiyatlandırmasını yaparken bütün parametreleri daha dikkatli oluşturması gerekiyor."

'SEKTÖRE YABANCI İLGİSİ SÜRECEKTİR'

Türk sigorta sektörünün çok dinemik olduğunu kaydeden Pamukçu, "Ülkemizin makro ekonomik göstergelerinin uzun dönemde olumlu olması ve Türk sigorta sektörünün GSYİH büyüme oranlarının üzerinde gerçekleşen büyümesiyle sigorta penetrasyonunun çok düşük olması yabancı yatırımcı ilgisinin her zaman olacağını gösteren önemli parametreler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigorta sektöründe risk seçimi önem kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN